Slováci viedli nad Čínou 2:0, naši volejbalisti napokon prehrali

Na snímke slovenskí volejbalisti, archívne foto Foto: TASR/ Milan Kapusta

Tepic 13. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase G-skupiny Svetovej ligy s Čínou 2:3. Duel v mexickom meste Tepic pritom mali zverenci trénera Flavia Gulinelliho dobre rozbehnutý, keď viedli 2:0, no potrebný tretí set už nevyhrali. V dramatickom tajbrejku ešte vyrovnali z 11:14 na 14:14, ale napokon prehrali 15:17. Do tabuľky si pripísal bod, Čína dva. V noci na nedeľu sa Slováci stretnú s domácim Mexikom (3.30 SELČ)

Slováci začali perfektne a v úvode predviedli blokársky koncert. Vďaka tomu si vypracovali trojbodový náskok 10:7. Číňania pritlačili na servise a otočili skóre na 15:14 vo svoj prospech. Na druhej strane však kvalitným servisom kontroval Sopko, z čoho ťažil Bencz a prevážil misky váh opäť na slovenskú stranu - 17:15. Set dospel do vyrovnanej koncovky, v ktorej napokon uspeli Slováci. Dôležitý brejk získali pri servise striedajúceho Ogurčáka, po ktorom sa blokom blysol kapitán Masný a bolo 23:21. Náskok si Slováci už udržali a vyhrali prvý set 25:23.

V druhom sete búšil do servisu Sopko a bolo 3:0 pre Slovákov. Čínski hráči sa však rýchlo otriasli a vyrovnali na 9:9. Celý set bol veľmi vyrovnaný, oba tímy dobre stratovali a nikto si nevypracoval väčší náskok. Tesne pred koncovkou pomohol znovu servisom Sopko a Slováci sa dostali do vedenia 18:16. Záver setu zvládli bez problémov, posledné slovo mal Bencz a po víťazstve 25:21 bolo 2:0 na sety.

Slováci nezachytili úvod tretieho setu, čo sa im napokon aj vypomstilo. Čína viedla 6:2, 11:7 a veľkým tlakom nútila Slovákov k chybám. V priebehu setu sa slovenskí volejbalisti nechytili a prehrali ho 17:25.

Podobný priebeh mal aj štvrtý set. Slovákom sa nič nedarilo, robili množstvo chýb a súper výrazne dvihol kvalitu svojej hry. Náskok ázijského tímu hrozivo narastal a bolo jasné, že rozhodne tajbrejk. Štvrtý set vyhrala Čína tiež 25:17.

V tajbrejku sa Slováci po dobrom servise Kašpera a útoku Patáka dostali do vedenia 4:2. Keď na 7:5 upravil Kohút, zdalo sa, že sú na dobrej ceste. Po zmene strán však mali navrch Číňania, ktorí v koncovke viedli už 14:11. Slováci sa nevzdali, blokom pomohol striedajúci Palgut, servisom Patúc a podarilo sa vyrovnať na 14:14. Piaty mečbal však napokon ázijský tím využil a dokonal obrat z 0:2 na 3:2.

G-skupina Svetovej ligy - Tepic (Mexiko)

Slovensko - Čína 2:3 (23, 21, -17, -17, -15)

zostavy a body

SR: Masný 3, Bencz 18, Paták 12, Kohút 11, Kašper 10, M. Sopko st. 4, libero Kubš (Ogurčák 3, Palgut 1, A. Patúc 0, Horník 0)

Čína: Dai 14, Z. Zhang 12, Song 12, Geng 8, Li 5, Ji 3, liberá Tong a Ke (C. Zhang 14, Jiao 1, Yuan 2, Rao 0)