Slovensko by malo byť k utečencom otvorenejšie, vyzývajú mimovládky

Migranti, pochádzajúci prevažne zo Sudánu, Líbye a Eritrey, odmietajú opustiť taliansko-francúzsku hranicu v nádeji, že sa dostanú do severnejších krajín Európy. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov minulý týždeň uviedol, že tento rok pricestovalo do Talianska 54.000 nelegálnych migrantov. Ďalších približne 2000 osôb sa utopilo v Stredozemnom mori. Očakáva sa, že Taliansko otvorí dnes utečeneckú otázku na stretnutí ministrov vnútra krajín EÚ v Luxemburgu. Foto: TASR/AP

Bratislava 16. júna (TASR) – Slovensko by malo prijímať utečencov s otvorenejšou náručou. Vyzývajú k tomu mimovládne organizácie (MVO), ktoré zároveň adresovali premiérovi Robertovi Ficovi a vláde otvorený list, kde ich vyzývajú, aby sa prihlásili k Európskej agende o migrácii, a to vrátane prijatia najzraniteľnejších utečencov a otvorenia legálnych ciest príchodu pre utečencov. Iniciatívu MVO podporila dnes aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Podľa Ladislava Oravca z Nadácie Milana Šimečku otvoreným listom sa snažia mimovládne organizácie prispieť do diskusie o postavení utečencov na Slovensku. "Naším cieľom je viac vysvetľovať a apelovať na zodpovedný prístup," vysvetlil Oravec s tým, že na Slovensku zaznieva veľmi málo hlasov za prijatie týchto utečencov. Na kultiváciu diskusie upozorňuje aj Dubovcová. "Z toho, čo som ja pozerala, tá diskusia je dosť nepriateľsky naladená vo vzťahu k prijímaniu utečencov a naozaj si myslím, že sa zamieňajú pojmy, že sa často utečenci považujú za ľudí, ktorí si chcú len ekonomicky prilepšiť, pritom utečenci sú ľudia, ktorí bojujú o holý život," zdôraznila ombudsmanka.

V liste navrhli MVO premiérovi viaceré konkrétne postupy a riešenia, ktorými Slovensko môže reagovať na súčasnú situáciu utečencov vo svete. Tieto opatrenia sa týkajú účasti na realokačnom programe pre žiadateľov o azyl zo Sýrie a Eritrey, ktorí sa tento rok vylodili v Taliansku a Grécku. Ďalej navrhujú dobrovoľnú účasť na presídľovacom programe pre utečencov nachádzajúcich sa v táboroch UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) mimo územia SR a otvorenia legálnych a bezpečných ciest príchodu pre utečencov zo Sýrie a Iraku. Mimovládky tiež vyzvali premiéra, aby sa vláda verejne prihlásila k porozumeniu s utečencami.

Podľa Zuzany Števulovej z Ligy za ľudské práva veľmi často v diskusii zaznievajú mylné argumenty. Ako vysvetlila, EÚ vyzvala iba na prijatie migrantov, ktorí sú utečencami. V roku 2014 to boli iba ľudia zo Sýrie a Eritrey. EÚ nás tak podľa jej slov nevyzýva na prijatie všetkých migrantov, ktorí prídu cez Stredozemne more. Zároveň pripomenula, že Slovensko už prijalo dokumenty, v ktorých sme sa prihlásili k realokácii utečencov. "Vyzývame Slovensko k aktívnej pomoci utečencom, teda ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú, nie k prijatiu všetkých migrantov. Máme vybudované kapacity, organizačné aj ľudské, potrebné pre azylové konanie, ako aj pre integráciu utečencov do spoločnosti," dodala Števulová.

Iniciatíva vznikla pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa utečencov (20. jún) a ako reakcia na negatívny postoj vlády a politických predstaviteľov k téme utečencov a k opatreniam, ktoré Európska únia navrhla členským štátom a združuje tieto organizácie: Liga za ľudské práva, OZ Marginal, Slovenská humanitná rada, Slovenská katolícka charita, Inštitút pre verejné otázky, CVEK – Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Nadácia Milana Šimečku, Inštitút pre migráciu a komunikáciu, Amnesty International, Človek v ohrození, Člověk v tísni Slovenská republika, Iniciatíva Inakosť, Divadlo Nomantinels, Slovensko-Český Ženský fond, Občan, demokracia a zodpovednosť a Tibetská asociácia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.