Andrej Kiska: Transparentnosť v zdravotníctve nie je vecou ideológie

Prezident SR Andrej Kiska vystúpil so správou o stave republiky počas 53. schôdze Národnej rady SR 18. júna 2015 v Bratislave. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 18. júna (TASR) - Poriadok a transparentnosť v zdravotníctve nie sú vecou ideológie, lebo bez nich nebude lepšie fungovať žiaden systém. V zdravotníctve to nie je ani otázkou nedostatočných možností štátu. Upozornil na to dnes prezident SR Andrej Kiska vo svoje správe o stave republiky.

"Systém jednej zdravotnej poisťovne či zákaz zisku zdravotných poisťovní. Chvíľu to téma je, potom nie je a zase je. Asi to bude aj téma predvolebnej kampane. Ide pritom o politický spor, ktorý sa nedá rozsúdiť, lebo aj v EÚ sú rôzne systémy zdravotného poistenia. Existujú však dosiahnuteľné ciele. V zdravotníctve je veľké množstvo poplatkov, občania im nerozumejú, ale platia ich namiesto toho, aby štát zaviedol v poplatkoch poriadok," upozornila hlava štátu.

Kiska je presvedčený, že štát má možnosť zaviesť poriadok a spravodlivosť v zdravotníctve a nesie za to pred občanmi aj zodpovednosť. "Je to len otázka vôle a ochoty ľudí, ktorí rezort zdravotníctva riadia," myslí si.

Prezidentovi sa nepáči, že SR je európskym rekordérom v dĺžke zavádzania systému DRG, teda platby za diagnózu. "Je to skutočne akurát na Slovensku tak neprekonateľné a technicky náročné? Potom to vyzerá tak, že systém nemáme, lebo si to neželajú rôzne lobistické skupiny, ktorým zavedenie poriadku nevyhovuje. Opakovane sa odkladá aj e-Health, a to až na obdobie, za ktoré bude niesť zodpovednosť niekto iný," konštatoval Kiska.

Hlava štátu kritizovala aj nákup zdravotnej techniky. "Prečo sú zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovne zverejňované tak, že to spĺňa kritériá transparentnosti len formálne? Ak by kompetentní chceli, toto všetko by sme dokázali urobiť, lebo to dokázali aj inde. Poriadok a transparentnosť v zdravotníctve nie je otázkou politického presvedčenia, ale úcty k ľuďom, zdraviu a životu," apeloval.

Kiska sa nevyhol ani téme školstva, osobitne základného, ktoré podľa neho stojí neoprávnene v tieni. "Ukazuje sa, že ak deti pochádzajú zo sociálne slabšieho prostredia, budú v škole vykazovať horšie výsledky. To považujem za alarmujúce," upozornil prezident, ktorý nie je spokojný ani s celkovým trendom v školstve. "Čo pokazíme na základnej škole, stredná škola už nezachráni. Zdá sa mi, že je to práve základné školstvo, ktoré potrebuje dostať naozaj silný impulz v krátkom čase," odporučil.

Základné školy tiež považuje za jedinú šancu, ako pomôcť novým generáciám Rómov. "Prihováram sa tu za povinnú predškolskú prípravu, aby tieto deti nevstupovali už do prvej triedy s hendikepom, ktorého sa už nikdy nezbavia. Musíme byť tiež pripravení viac investovať, aby učiteľské povolanie nebolo až druhou voľbou pre budúcich učiteľov," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.