OPOZÍCIA: Pripravuje memorandum, zaviaže sa v ňom k úpravám 2. piliera

Jozef Mihál, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. júna (TASR) – Opozičné strany pripravujú spoločné memorandum, v ktorom sa chcú zaviazať k viacerým úpravám v druhom dôchodkovom pilieri. Dlhodobo totiž kritizujú vládu Roberta Fica (Smer-SD), že v ňom urobila zmeny, ktoré poškodili sporiteľov. A to chcú opoziční politici zmeniť, ak sa im podarí uspieť v budúcoročných parlamentných voľbách.

"Zaviažeme sa, že urobíme nápravy, ktoré potrebuje dnes druhý pilier po zásahoch vlád Roberta Fica. Napríklad zlepšíme anuitnú novelu, to znamená možnosti, ako bude možné čerpať dôchodky z druhého piliera tak, aby boli čo najvyššie a aby bola dosiahnutá väčšia sloboda rozhodovania," avizoval opozičný poslanec za SaS Jozef Mihál.

Taktiež chcú opoziční poslanci trvať na postupnom zvýšení odvodov do druhého piliera. "Samozrejme po aktuálnych zmenách v minimálnom dôchodku budeme presadzovať, aby bol rovnako a spravodlivo zavedený pre sporiteľov a nesporiteľov. Pozrieme sa aj na ďalšie detaily, napríklad na výšku poplatkov pre správcovské spoločnosti, kde si myslíme, že je priestor na ich zníženie v prospech sporiteľov," doplnil Mihál s tým, že toto memorandum chcú občanom predstaviť v najbližších dňoch.

Opozičný poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), ktorý stál pri zrode druhého piliera na Slovensku, zase upozorňuje na to, že ak budú ľudia poberať dôchodky len z prvého piliera, v budúcnosti sa môžu prepadnúť do pásma chudoby. Toto svoje tvrdenie podložil správou Európskej komisie Ageing report 2015. "Správa hovorí o tom, že ak budú budúci slovenskí dôchodcovia poberať dôchodky len z prvého piliera, tak o 15 rokov sa prepadnú do pásma chudoby," tvrdí Kaník.

Podľa jeho slov sa v správe ďalej uvádza, že priemerná miera náhrady, ktorá je dnes 47 %, klesne na úroveň 30 %. "Priemerný dôchodok je na úrovni 47 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale o 15 rokov klesne na úroveň 30 %," vysvetlil s tým, že ľudia, ktorí sa budú spoliehať len na prvý pilier, sa pravdepodobne dostanú do pásma chudoby. "Druhý pilier vznikol práve na to, aby podoprel celý dôchodkový systém, aby podoprel prvý pilier a aby zabezpečil ľuďom v budúcnosti primerané príjmy," zdôraznil Kaník.

Ďalší bývalý minister práce Július Brocka (KDH) je presvedčený, že druhý pilier treba chrániť a nie ho likvidovať. "Smer-SD nemá rád sporenie. Tým štvornásobným otváraním druhého piliera pripravil sporiteľov takmer o 900 miliónov eur. Tieto prostriedky Smer používa na vykrývanie nedostatku zdrojov na sociálne balíčky," tvrdí.

Opozícia kritizuje aj to, že vláda sa rozhodla krátiť minimálny dôchodok tým ľuďom, ktorí si sporia v druhom pilieri. Ivan Švejna (Most-Híd) už avizoval, že sa chce v tejto súvislosti obrátiť na Ústavný súd SR, aby posúdil novelu zákona o sociálnom poistení. Podľa Švejnu by mal byť totiž minimálny dôchodok jednotný, pretože je zo základného povinného systému, do ktorého patrí aj druhý pilier.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.