Argentína po rozstrele postúpila do semifinále, hrdinom Tevez

Carlos Tevez skóruje počas zápasu 26. júna 2015 Foto: TASR/AP

Viňa del Mar 27. júna (TASR) - Futbalisti Argentíny postúpili do semifinále majstrovstiev Južnej Ameriky. V piatkovom štvrťfinálovom zápase Copa America zdolali Kolumbiu 5:4 po rozstrele zo značky pokutového kopu, keď duel sa v riadnom hracom čase skončil remízou 0:0. Víťazný presný zásah zaznamenal v siedmej sérii rozstrelu Carlos Tevez.

Argentínčania mali počas celého zápasu jasnú prevahu, ale nedokázali prekonať výborne chytajúceho Davida Ospinu v bráne Kolumbie. Ten sa zaskvel aj v 25. minúte, keď najskôr zlikvidoval strelu Sergia Agüera a potom aj následnú hlavičku Lionela Messiho. "Je neuveriteľné, aké náročné je pre mňa skórovať v národnom tíme. Bola to čistá šanca a ja som mal dať gól," posťažoval sa po stretnutí Messi. Argentínčania mali v prvom polčase takmer 75-percentné držanie lopty, ale nič z toho nevyťažili.

Kolumbia nastúpila po zmene strán viac organizovaná, ale stále to bol súper, ktorý diktoval tempo hry. Tlak "albiceleste" gradoval v závere, strelu Nicolasa Otamendiho v 80. minúte Ospina len s námahou vytlačil na žrď. Tesne pred koncom mohol rozhodnúť Tevez, ale jeho pokus z bránkovej čiary vykopol Jeison Murillo.

Čo sa skúsenému útočníkovi nepodarilo v riadnom hracom čase, dokonal v rozstrele. Dostalo sa mu tak zadosťučinenia, keď to bol práve on, ktorý na predchádzajúcom turnaji v roku 2011 minul rozhodujúci pokus a Argentína vtedy vypadla s neskorším víťazom Uruguajom. "Toto je futbal, väčšinou dostanete druhú šancu," usmieval sa po stretnutí Tevez.

Výkon tímu sa páčil aj trénerovi Argentíny Gerardovi Martinovi. "Skutočne skvelé stretnutie, bolo by veľmi nespravodlivé, ak by sme prehrali a na turnaji museli skončiť. Vytvorili sme si množstvo šancí a aj keď sa nám nepodarilo skórovať, myslím, že sme v útoku hrali veľmi dobre. Chýbali góly, ale tie väčšinou prídu po šanciach," hodnotil Martino.

Argentína v boji o finále, v ktorom naposledy triumfovala v roku 1993, nastúpi proti úspešnejšiemu z dvojice Brazília - Paraguaj.