Po Randlovi prehral v 1. kole džuda aj Hajas, nad jeho sily bol Wojcik

Na snímke slovenský reprezentant v džude v kategórii do 90 kg Milan Randl (v bielom) a Litovčan KarolisBauza (v modrom) počas súboja na 1. Európskych hrách v Baku 27. júna 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Baku 27. júna (TARS) - Slovenské džudo nebude mať na 1. európske hry, zároveň aj majstrovstvách Európy, v azerbajdžanskom Baku pekné spomienky. Do boja v Hejdar Alijev aréne nasadilo troch borcov, ktorí nevyhrali ani jeden zápas. Po piatkovej krátkej ceste Matúša Milichovského v kategórii do 81 kg skončili ešte s rýchlejšími prehrami v sobotu aj Milan Randl v hmotnosti do 90 kg a nováčik Matej Hajas v -100.

Milan Randl vybojoval len jediný neúplný zápas s Litovcom Karolisom Bauzom a vypadol. Na tatami vydržal iba tri a pol minúty. Dvadsaťosemročný Randl nemal priaznivý žreb, pretože vekom rovnaký Bauza, pred dvoma rokmi v Budapešti na ME bronzový, sa už pomaly stáva jeho nočnou morou. Litovec je známy fyzickou vyspelosťou a už v minulosti z nej vyčaril nad Randlom pravidelné víťazstvá, či už tento rok vo štvrťfinále na turnaji GP v tureckom Samsune, vlani na ME v Montpellieri, alebo na ME'2010 vo Viedni v repasáži, vždy na ippon. Aj teraz mal zápas podobný priebeh. Obaja borci začali opatrne, aj ich rozhodca na tatami v 1. minúte napomínal, no ku koncu druhej minúty získal Bauza waza-ari a veľa nechýbalo, aby súboj už vtedy ukončil. Netrvalo však dlho a ippon zo svojho spektra techník Litovec vykúzlil. Presne 1:29 min pred koncom, keď už Randl dosť riskoval a púšťal sa do menej pripravených akcií, využil obrovskú chybu slovenského borca a po kontraútoku ľahko získal ippon.

Bleskový nepríjemný koniec zažil nováčik na ME Matej Hajas. V hmotnosti do 100 kg vydržal na tatami s Poliakom Jakubom Wojcikom presne 68 sekúnd a prehral na ippon.

Wojcik často štartoval aj na Turnaji SNP v Banskej Bystrici, a tak mohol Hajas z neho aj dosť odpozorovať. Nič mu však nepomohlo, začal síce aktívne, nebojácne, snažil si presadiť úchop, stačila však drobná nepozornosť a bolo po zápase.