Boston zdolal Minnesotu hetrikom Erikssona, Ovečkin prekonal Fiodorova

Hráč Bostonu Bruins Loui Eriksson strieľa gól Foto: TASR/AP

New York 20. novembra (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v zápase zámorskej NHL na domácom ľade nad Minnesotou 4:2 vďaka hetriku Louia Erikssona, ich slovenský kapitán Zdeno Chára odohral takmer 26 minút. Udalosťou noci bol 484. gól Alexandra Ovečkina, ktorého Washington však prehral doma s Dallasom 2:3. Tridsaťročný kanonier ním prekonal rekord Sergeja Fiodorova v počte gólov a stal sa tak najlepším ruským strelcom v histórii prestížnej profiligy.

Ovečkinovi sa podarilo streliť 484. gól v 777. zápase základnej časti NHL, Fiodorov potreboval na 483 gólov až 1248 zápasov. "Vedel som, že skôr či neskôr sa to podarí," uviedol ruský krídelník, ktorý od vyrovnania rekordu 483 gólov prežíval štvorzápasové strelecké suchoty. "Samozrejme, že ste trochu frustrovaný, keď zahadzujete dobré šance. Aj dnes v druhej tretine som nastrelil len žŕdku."

Ovečkin stanovil nový ruský rekord v 48. minúte duelu, keď zužitkoval šikovnú prihrávku svojho "dvorného" centra Nicklasa Bäckströma a z tesne blízkosti vyrovnal na 2:2. "Bol to pre nás veľmi dôležitý gól. Dostal nás späť do hry. Myslím si, že dnes sme si zaslúžili viac, aspoň jeden bod," dodal Ovečkin. "Alex si určite želal, aby sme zvíťazili, no aj tak je to obrovský úspech. Naozaj sa za neho veľmi teším. Je to vynikajúci hráč a každý deň si jeho hru užívam," povedal švédsky center, ktorý k asistencii pridal aj jeden gól.

Washingtonu sa napriek vyrovnaniu nepodarilo otočiť zápas vo svoj prospech. O triumfe Dallasu rozhodol necelých deväť minút pred koncom center Jason Spezza. "Neprestali sme hrať, nespanikárili sme, keď vyrovnali. Jednoducho sme si stále robili svoju robotu a to sa vyplatilo," povedal brankár "hviezd" Kari Lehtonen, ktorý zaznamenal 33 úspešných zákrokov, 94,3% úspešnosť a vyhlásili ho za prvú hviezdu stretnutia. Dallas potvrdil, že sa mu proti Capitals darí, keď nad ním vyhral už ôsmy zápas v rade, vrátane piatich duelov vo Washingtone.

Pre trénera Barryho Trotza to bol stý zápas na striedačke Washingtonu, útočník Brooks Laich sa stal len desiatym hráčom, ktorý odohrali za Capitlas 700 a viac zápasov v základnej časti.

O triumfe Bostonu nad Wild rozhodol hetrik Erikssona. Pre tridsaťročného švédskeho krídelníka to bol prvý trojgólový zápas od 31. decembra 2009. "Je to pekný úspech. Už je to nejaká doba, čo sa mi to naposledy podarilo, takže som rád, že som dosiahol hetrik a vyhrali sme. To je to najdôležitejšie," uviedol Eriksson, ktorý v 18 dueloch prebiehajúcej sezóny nazbieral 17 bodov (9+8). Bruins si napravili chuť po poslednej prehre so San Jose Sharks 4:5, keď dvakrát stratili vedenie. "Dnes to bol lepší výkon, všetky veci, o ktorých sme hovorili, sme zlepšili. Nepúšťali sme ich príliš pred našu bránku, hrali sme dobre v defenzíve a zvládli sme oslabenia," pochvaľoval si tréner "medveďov" Claude Julien. Kapitán Chára strávil na ľade 25:52 minút a trikrát ohrozil súperovho brankára.

New York Rangers prehrali na ľade Tampy Bay 1:2 a ukončili sériu deviatich víťazných zápasov. O triumfe "bleskov" rozhodol minútu a päť sekúnd pred záverečnou sirénou pri oslabení Valtteri Filppula. Tridsaťjedenročný fínsky center vybojoval puk vo vlastnom obrannom pásme po chybe Ryana McDonagha, vysunul do brejku J.T. Browna, ktorý mu ho pred bránkou nezištne vrátil a Filppula rozvlnil sieť. "V poslednej dobe sme sa trápili v koncovke, nevedeli sme dať góly a tým pádom aj vyhrať. Toto víťazstvo by nám malo dodať viac sebavedomia do ďalších zápasov," uviedol pre nhl.com Filppula, ktorý má na konte 9 bodov (2+7) v 21 zápasoch.

"Držali sme puk, Derek Stepan mi ho posunul, no narazil mi na hokejku príliš silno a oni to využili. Na oslabenia majú niekoľko veľmi šikovných chalanov a túto šancu si nenechali ujsť," opísal rozhodujúci moment zápasu smoliar McDonagh. Svoj podiel však priznal aj Stepan. "Dal som do toho veľa sily a zahnal som ho do úzkych. Naozaj to mrzí, pretože sme hrali 60 minút dobre a táto chyba nás stála dva body," sypal si popol na hlavu.

St. Louis doma zdolalo Buffalo 3:2 po nájazdoch. k triumfu Blues výraznou mierou prispeli takzvané špeciálne tímy. Domáci totiž zvládli všetky oslabenia vrátane dvoch 3 proti 5 a využili dve presilovky. Brankár Jake Allen zneškodnil 32 striel a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. V nájazdoch rozhodol Alexander Steen. "Dnes to bolo o špeciálnych tímoch a brankárovi. Oslabenia sme zvládli výborne, chalani predviedli parádny výkon," povedal tréner St. Louis Ken Hitchcock.

O tesnej výhre San Jose vo Philadelphii 1:0 rozhodol v predĺžení Melker Karlsson, jeho spoluhráč brankár Martin Jones kryl 34 striel a zapísal si tretí shutout v sezóne. "V sezóne odohráte 82 zápasov a musíte vedieť vyhrávať viacerými spôsobmi. Naposledy v Bostone sme strelili päť gólov a vyhrali sme tak. Dnes nás k triumfu priviedol brankár, bol náš najlepší hráč," povedal tréner Peter DeBoer. "Žraloci" si pripísali štvrtý triumf v rade, "letci" druhú prehru.

Columbus nenadviazal na trojzápasovú víťaznú sériu a v noci na piatok prehral na ľade Ottawy 0:3. "Modrokabátnici" tak stále figurujú na dne tabuľky Východnej konferencie. V drese domácich zažiaril obranca Erik Karlsson, ktorý zaznamenal dva góly a asistenciu a získal honor prvej hviezdy zápasu. S 25 úspešnými zákrokmi a prvým shutoutom v sezóne mu sekundoval brankár Craig Anderson. "Myslím si, že sme dnes boli lepší, aj keď Columbus hral dobre a dosť nám to sťažil. No spravili to, čo bolo potrebné na víťazstvo," povedal Karlsson.

Krídelník Bobby Ryan zaznamenal jednu asistenciu a bodovú šnúru natiahol už na sedem zápasov, čím vyrovnal svoj osobný rekord v NHL. Zápas však nedohral. Päť minút pred koncom duelu ho tvrdo narazil na mantinel obranca Columbusu David Savard, ktorý za nešetrný zákrok dostal 5+DKZ. Pre zdravotné problémy skončil predčasne aj obranca "senátorov" Patrick Wiercioch.

Montreal podľahol doma Arizone 2:3. Hostia si do 24. minúty vypracovali trojgólový náskok a v ďalšom priebehu ho aj vďaka 31 úspešným zákrokom brankára Mikea Smitha udržali. Roberto Luongu zneškodnil až 38 striel, no jeho Floride to aj tak nestačilo na zisk bodov proti Anaheimu (1:3). Pittsburgh zaznamenal druhé víťazstvo v rade, keď si poradil na domácom ľade s Coloradom Avalanche tesne 4:3. Rozhodujúci gól strelil v 52. minúte Sidney Crosby a ukončil tak šesťzápasovú šnúru bez presného zásahu.

výsledky:
BOSTON BRUINS - MINNESOTA WILD 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Góly:
6. Marchand (Connolly), 28. Eriksson (Krejčí, McQuaid), 32. Eriksson (Bergeron, Krug), 45. Eriksson (Krejčí, Beleskey) - 26. Zucker (Koivu, Niederreiter), 34. Schroeder (Suter, Carter). Brankári: Gustavsson - Dubnyk, strely na bránku: 38:26, 17.565 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - SAN JOSE SHARKS 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Gól:
64. Karlsson (Donskoi, Martin). Brankári: Mason - Jones, strely na bránku: 34:21, 18.229 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - COLORADO AVALANCHE 4:3 (0:1, 3:0, 1:2)
Góly:
26. Perron (Cole, Bennett), 28. Malkin (Letang, Kessel), 28. Kunitz (Bonino), 52. Crosby (Dupuis, Cole) - 20. Duchene (Iginla, Barrie), 49. Barrie (Iginla), 59. Duchene (Landeskog, Grigorenko). Brankári: Fleury - Berra, strely na bránku: 31:30, 18.430 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - DALLAS STARS 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Góly:
18. Bäckström (Chorney, Orlov), 48. Ovečkin (Bäckström, Oshie) - 10. Seguin (Klingberg, Ja. Benn), 45. Eakin (Klingberg, Ničuškin), 52. Spezza. Brankári: Grubauer - Lehtonen, strely na bránku: 35:31, 18.506 divákov.

ST. LOUIS BLUES - BUFFALO SABRES 3:2 pp a sn (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly:
6. Shattenkirk (Steen, Tarasenko), 25. Tarasenko (Steen, Backes), rozh. nájazd: Steen - 22. Reinhart (Ristolainen, Eichel), 32. O'Reilly (Gionta, Moulson). Brankári: Allen - Ullmark, strely na bránku: 29:34, 17.359 divákov.

OTTAWA SENATORS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly:
37. Karlsson (Pageau, Michálek), 39. Karlsson (Ryan, Turris), 60. Turris (Karlsson). Brankári: Anderson - McElhinney, strely na bránku: 29:25, 16.925 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW YORK RANGERS 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly:
15. Killorn (Filppula), 59. Filppula (Brown) - 54. Moore. Brankári: Bishop - Lundqvist, strely na bránku: 28:21, 19.092 divákov.

FLORIDA PANTHERS - ANAHEIM DUCKS 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly:
57. Barkov (Smith, Jágr) - 37. Fowler (Perry, Getzlaf), 55. Cogliano (Horcoff), 59. Silfverberg (Getzlaf, Vatanen). Brankári: Luongo - Andersen, strely na bránku: 25:41, 10.947 divákov.

MONTREAL CANADIENS - ARIZONA COYOTES 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Góly:
36. Pacioretty (Gallagher, Plekanec), 60. Weise (Markov, Pacioretty) - 6. Hanzal (Duclair), 10. Doan (Rieder, Smith), 24. Ekman-Larsson. Brankári: Condon - Smith, strely na bránku: 33:20, 21.288 divákov.

Slovák v akcii:
Zdeno Chára (Boston) 25:52 0 0 0 0 3 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/