Na snímke vpravo hráč Bruins Matt Beleskey a vľavo hráč Rangers Dylan McIlrath v pästnom súboji v zápase hokejovej NHL Boston Bruins - New York Rangers v Bostone 27. novembra 2015. Foto: TASR/AP

New York 27. novembra (TASR) - Traja slovenskí hokejisti sa strelecky presadili v piatkových zápasoch zámorskej NHL. Najviac sa darilo Tomášovi Tatarovi z Detroitu Red Wings, ktorý k presnému zásahu pridal aj asistenciu. "Červené krídla" aj jeho zásluhou zdolali na domácom ľade Edmonton Oilers 4:3 po predĺžení. Hosťom na úspech nestačil ani gól obrancu Andreja Sekeru. Marián Hossa strelil svoj štvrtý gól v sezóne a pomohol Chicagu Blackhawks k výhre na ľade Anaheimu Ducks 3:2 po predĺžení.

New York Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali na ľade Floridy Panthers 2:3 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Slovenský gólman kryl 25 striel súpera a jeho úspešnosť zásahov dosiahla úroveň 92,6 percenta.

Boston triumfoval doma nad New Yorkom Rangers 4:3, hoci ešte desať minút pred koncom tretej tretiny prehrával 2:3. Vďaka gólom Ryana Spoonera a Davida Krejčího duel dokonale otočil a natiahol víťaznú šnúru na päť zápasov.

Po vyrovnanom skóre 2:2 na začiatku tretej tretiny strhli "jazdci" v 50. minúte misky váh na svoju stranu. J. T. Miller tečom strely Keitha Yandleho najskôr trafil žŕdku, no následne sa puk odrazil od chrbta brankára Tuukku Raska do siete. Boston ale s blížiacim sa záverom výrazne pridal, viackrát zovrel hostí pred Henrikom Lundqvistom a dvomi gólmi sa za 123 sekúnd dočkal dokonalého obratu. Slovenský obranca Zdeno Chára strávil na ľade takmer 23 minút, no do bodových štatistík sa nezapísal.

Chicago ešte 101 sekúnd pred koncom tretej tretiny prehrávalo v Anaheime o dva góly, ale napokon triumfovalo 3:2. Kontaktný gól strelil v 59. minúte Marián Hossa, pre ktorého to bol štvrtý presný zásah v sezóne. Skúsený útočník sa presadil v čase, keď Blackhawks hrali bez gólmana a na ľade mali šesť hráčov v poli. Johna Gibsona v domácej bránke prekonal tvrdou strelou spoza kruhov a pripravil tak parketu pre Duncana Keitha, ktorý presným zásahom 27 sekúnd pred klaksónom poslal duel do predĺženia. V nadstavenom čase rozhodol o zisku dvoch bodov pre hostí Arťom Anisimov.

Asistenciu pri góle Keitha si pripísal Patrick Kane, ktorý tak predĺžil svoju sériu s aspoň jedným kanadským bodom na 18 zápasov. Vyrovnal tak rekord dvojice Eddie Olczyk, Phil Kessel v hodnotení hráčov narodených v USA. "Nie je veľa takých hráčov ako je on. Myslím, že má šancu stať sa najlepším Američanom v histórii súťaže a to je ešte mladý. Strieľa góly, rozhoduje zápasy. Sme radi, že ho máme v tíme," pochválil spoluhráča brankár Chicaga Corey Crawford. Jeho slovenský spoluhráč Marko Daňo odohral v drese hostí niečo viac ako sedem minút, do štatistík sa však nezapísal.

V zápase Detroit - Edmonton padali góly od druhej tretiny. Skóre otvoril domáci Gustav Nyquist, ktorému akciu pripravil Tomáš Tatar. Slovenský útočník o sedem minút neskôr sám zvýšil na 2:0, keď presnou strelou vymietol pravý horný roh bránky Cama Talbota. Red Wings si však potom situáciu skomplikovali a súperovi dovolili vrátiť sa do zápasu. Najskôr znížil Iiro Pakarinen a potom v presilovej hre skóroval Tatarov krajan Andrej Sekera, pre ktorého to bol druhý presný zásah v sezóne. Na vedúci gól Dylana Larkina zo záveru druhej tretiny odpovedal opäť Pakarinen a v Joe Louis Arena sa tak muselo predlžovať. Víťazný gól po 26 sekundách nadstaveného času strelil domáci Niklas Kronwall. "Na góly sme sa nadreli, ale aj také sa počítajú. Bojovali sme a napokon rozhodli v predĺžení. Samozrejme, nechceme si komplikovať zápasy tak ako dnes, ale vyhrali sme a vďaka Bohu za dva body," povedal pre oficiálny klubový web Tatar.

piatok - sumár:

BOSTON BRUINS - NEW YORK RANGERS 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Góly:
15. Bergeron (Krug), 30. Connoly (Miller, Hayes), 57. Spooner (Eriksson, Krug), 59. Krejčí – 23. Lindberg (Miller, Fast), 26. Nash (McDonagh), 50. Miller (Yandle, Klein). Brankári: Rask - Lundqvist, strely na bránku: 34:27, 17.565 divákov

PHILADELPHIA FLYERS - NASHVILLE PREDATORS 3:2 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly:
4. Del Zotto (Schenn, Giroux), 45. McDonald (Medvedev, Laughton), 65. Gostisbehere (Giroux, Voráček) - 2. Forsberg (Ribeiro, Neal), 60. Fisher (Forsberg, Josi). Brankári: Neuvirth - Rinne, strely na bránku: 36:35, 19.818 divákov

MINNESOTA WILD - WINNIPEG JETS 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly:
50. Carter (Porter, Brodin) - 37. Perreault (Byfuglien, Wheeler), 43. Byfuglien (Lowry, Burmistrov), 57. Ehlers (Thorburn). Brankári: Dubnyk - Hellebuyck, strely na bránku: 15:29, 19.055 divákov

ANAHEIM DUCKS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 pp (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly:
2. Cogliano (Hagelin, Fowler), 28. Stewart (Lindholm, Kesler) - 59. HOSSA (Keith, Seabrook), 60. Keith (Seabrook, Kane), 62. Anisimov (Seabrook). Brankári: Gibson - Crawford, strely na bránku: 25:32, 17.174 divákov

WASHINGTON CAPITALS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Góly:
8. Ovečkin (Chimera, Kuznecov), 39. Chimera (Kuznecov, Niskanen), 40. Johansson (Carlson, Schmidt), 46. Oshie (Bäckström, Carlson) - 51. Boyle (Callahan, Brown), 53. Hedman (Namestnikov). Brankári: Holtby - Vasilevskij, strely na bránku: 37:34, 18.506 divákov

BUFFALO SABRES - CAROLINA HURRICANES 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly:
9. Gorges (Ristolainen, McGinn), 33. Eichel, 40. Gionta (Moulson), 47. Legwand (McGinn, Schaller) - 25. Rask (E. Staal, Lindholm), Brankári: Johnson - Ward (41. Läck), strely na bránku: 21:28, 18.052 divákov

COLUMBUS BLUE JACKETS - PITTSBURGH PENGUINS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly:
52. Johansen (Saad, Connauton), 63. Atkinson (Dubinsky, Johnson) - 50. Malkin (Crosby). Brankári: Bobrovskij - Fleury, strely na bránku: 43:25, 18.205 divákov

NEW JERSEY DEVILS - MONTREAL CANADIENS 2:3 pp a sn (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly:
22. Henrique (Moore, Stempniak), 30. Stempniak (Cammalleri, Eliáš) - 36. Andrighetto (Eller), 52. Galchenyuk (Pacioretty, Markov), rozh. sam. nájazd Andrighetto. Brankári: Schneider - Condon, strely na bránku: 27:27, 16.514 divákov

DETROIT RED WINGS - EDMONTON OILERS 4:3 pp (0:0, 3:2, 0:1 - 1:0)
Góly:
26. Nyquist (Green, TATAR), 33. TATAR (Nyquist, Ericsson), 40. Larkin (Zetterberg), 61. Kronwall (Larkin, Zetterberg) - 36. Pakarinen (Lander, Purcell), 38. SEKERA (Letestu, Pouliot), 49. Pakarinen. Brankári: Howard - Talbot, strely na bránku: 32:24, 20.027 divákov

FLORIDA PANTHERS - NEW YORK ISLANDERS 3:2 pp a sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0, 1:0)
Góly:
9. Pirri (Jágr, Gudbranson), 25. Jokinen (Trocheck), rozh. sam. nájazd Barkov - 46. Strome (Grabovskij, Židlický), 49. Bailey (Nielsen, Židlický). Brankári: Luongo - HALÁK, strely na bránku: 27:25, 14.598 divákov

DALLAS STARS - VANCOUVER CANUCKS 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly:
16. Jamie Benn (Sharp, Seguin), 32. Spezza (Klingberg, Sharp), rozh. sam. nájazd Seguin - 24. D. Sedin (Hansen), 56. H. Sedin (D. Sedin, Vrbata). Brankári: Niemi - Miller, strely na bránku: 25:36, 18.532 divákov

ARIZONA COYOTES - CALGARY FLAMES 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly:
21. Hanzal (Rieder), 65. Ekman-Larsson (Richardson, Domi) - 37. Giordano (Gaudreau, Hudler). Brankári: Smith - Rämö, strely na bránku: 21:26, 11.495 divákov

Jaroslav Halák (NY Islanders) 65:00 2/27 92,6%
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/