Štyri roky ministerstva obrany: Výber udalostí podľa TASR

Robert Kaliňák, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 9. februára (TASR) – Pred necelými štyrmi rokmi, 4. apríla 2012 vymenoval vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič za nového premiéra predsedu najsilnejšej strany Smer-SD Roberta Fica. Na jeho návrh následne vymenoval 13 nových ministrov.

Členmi vládneho kabinetu sa stali:
podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák,
podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír,
podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák,
minister hospodárstva Tomáš Malatinský (do 2. 7. 2014; Pavol Pavlis 3. 7. 2014 – 5. 5. 2015; Peter Kažimír, poverený riadením ministerstva 6. 5. 2015 – 15. 6. 2015; Vazil Hudák 16. 6. 2015 – do dnes),
minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek,
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek,
minister obrany Martin Glváč,
minister spravodlivosti Tomáš Borec,
minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter,
minister životného prostredia Peter Žiga,
minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič (do 2. 7. 2014; Peter Pellegrini 3. 7. 2014 – 25. 11. 2014; Juraj Draxler 26. 11. 2014 – do dnes),
minister kultúry Marek Maďarič,
ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (do 5. 11. 2014; Viliam Čislák 6. 11. 2014 – do dnes).

Neskôr vo vláde pribudla funkcia podpredsedu vlády pre investície, ktorú obsadil Ľubomír Vážny (od 26. 11. 2012).

Výberová chronológia udalostí v pôsobnosti Ministerstva obrany (MO) SR počas štvorročného obdobia súčasnej vlády:

26. apríla 2012 - Minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD) prijal oznámenia o korupcii a protiprávnom konaní v rezorte na svojej protikorupčnej telefonickej linke 0960 960 960.

29. mája 2012 - Vojenský opravárensky podnik (VOP) Nováky má nové predstavenstvo a dozornú radu. O výmene rozhodol v rámci svojich zákonných právomocí minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD).

1. januára 2013 - Tajné služby rezortu obrany - Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a Vojenská spravodajská služba (VSS) - sa zlúčili do Vojenského spravodajstva. Táto zmena zákona, ktorú 84 hlasmi schválili 19. septembra 2012 poslanci NR SR, nadviazala na programové vyhlásenie vlády.

7. februára 2013 - Minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD) odovzdal v Novákoch Vojenský opravárenský podnik (VOP), a. s., Nováky jeho novému nájomcovi, spoločnosti MSM Martin, s.r.o.

3. apríla 2013 - Minister obrany Martin Glváč odvolal z funkcie riaditeľa Vojenského opravárenského podniku (VOP) v Trenčíne Františka Vlkoviča. Jedným z dôvodov bol fakt, že riaditeľ štátnej spoločnosti nezabezpečil pred veľkonočnými sviatkami vyplatenie miezd zamestnancom podniku.

16. mája 2013 - Dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech buď oni, alebo tretie osoby. Postupovali tak vraj bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Juraj Šebo a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Ľubomír Skuhra.

9. júla 2013 - Príslušník afganskej armády spustil zo strážnej veže streľbu na skupinu slovenských vojakov v afganskom Kandaháre. Pri incidente, ku ktorému došlo pri cvičení, zahynul čatár Daniel Kavuliak. Ďalší dvaja vojaci utrpeli ťažké a štyria ľahké zranenia.

12. septembra 2013 - Príslušník Vojenskej polície (VP) zomrel počas výcviku v Lešti. K tragédii, pri ktorej zahynul Ľubomír Igaz, došlo pri zlaňovaní z vrtuľníka počas výcviku vojenských policajtov. Konkrétne išlo o ostrý výsadok z vrtuľníka.

22. októbra 2013 - Pri výbuchu granátu na strelnici utrpel zranenie 36-ročný muž. K výbuchu došlo vo vojenskom Centre testovania munície v Novákoch.

27. decembra 2013 – Dvaja slovenskí vojaci Edmund Makovník a Patrik Fraštia zahynuli pri bombovom útoku na vojenský konvoj mimo vojenskej základne spojeneckých síl v afganskom Kábule. Obaja sa nachádzali v prvom vozidle, ktoré bolo pancierované. V druhom aute konvoja tiež sedel slovenský vojak, tomu sa však nič nestalo. K útoku na vojenský konvoj sa prihlásil Taliban.

1. januára 2014 - Strategickým partnerom Vojenského opravárenského podniku (VOP) sa stala spoločnosť MSM Martin, ktorá si podnik prenajala na 20 rokov.

17. februára 2014 - Slovenská republika (SR) sa zapojila do operácie v Stredoafrickej republike (EUFOR RCA). Do misie bol zatiaľ vyslaný jeden vojak, ktorý pôsobí na operačnom veliteľstve operácie EUFOR RCA v gréckom meste Larisa.

5. marca 2014 - Slovensko rozhodlo o vyslaní dvoch príslušníkov Ozbrojených síl SR na Ukrajinu. Vojaci mali byť súčasťou medzinárodnej inšpekčnej skupiny účastníckych štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Vyslanie vojakov sa dialo na základe diplomatickej nóty Ukrajiny z 3. marca 2014.

19. marca 2014 - Okruh osôb, ktoré budú môcť v prípade narušenia vzdušného priestoru rozhodnúť o zostrelení lietadla alebo iného vzdušného objektu, sa od júna rozšíril. Zmenu priniesla novela zákona o Ozbrojených silách Slovenskej republiky (OS SR), ktorú 81 hlasmi schválili poslanci NR SR.

6. mája 2014 – Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal genpor. Petra Vojteka z funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (GŠ OSSR) a vymenoval do tejto funkcie genpor. Milana Maxima. Peter Vojtek odišiel na vlastnú žiadosť. Ako dôvod uviedol svoj zhoršený zdravotný stav.

7. júla 2014 – Prezident SR Andrej Kiska mal na pôde ministerstva obrany prvé informačné stretnutie s predstaviteľmi tohto rezortu a armády. Ako vrchný veliteľ Ozbrojených síl SR získal podľa svojich slov detailný prehľad o tom, v akom stave je armáda a aké sú plány do budúcnosti.

21. októbra 2014 - Napadnutie jedného členského štátu NATO a jeho obrana za účasti aj iných jednotiek Severoatlantickej aliancie boli súčasťou cvičenia Ground Pepper, ktoré vrcholilo vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Postup "bojov" a vytesňovanie útočníka za hranice si boli priamo na cvičisku pozrieť aj prezident SR Andrej Kiska a minister obrany SR Martin Glváč.

22. októbra 2014 - Nákupom dvoch talianskych taktických dopravných lietadiel C-27J Spartan sa zavŕšil šesťročný proces obstarávania týchto strojov, ktorý sa začal v roku 2008 po tragickej havárii vojenského lietadla An-24 pri maďarskej obci Hejce.

28. novembra 2014 - Nákup útočných pušiek a pištolí Ministerstvom obrany (MO) SR bol v súlade so zákonom a v režime, ktorý zákon umožňuje. Vyhlásil to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na septembrový kontrakt rezortu obrany a Českej zbrojovky Uherský Brod, od ktorej slovenská strana nakúpila zbrane bez súťaže.

11. decembra 2014 – Poslanci NR SR 114 hlasmi odobrili vyslanie slovenských vojakov do výcvikovej operácie NATO v Afganistane s názvom Resolute Support. Išlo najmä o špeciálne sily, zdravotníkov či špecialistov na komunikačné a informačné systémy.

30. januára 2015 - Slovensko sa pravdepodobne vyberie cestou Českej republiky a začne využívať švédske stíhačky Gripen. Ministerstvo obrany začalo oficiálne rokovania so švédskou stranou o prenájme letových hodín. Po stretnutí so svojím švédskym partnerom Petrom Hultqvistom o tom informoval slovenský minister obrany Martin Glváč.

10. apríla 2015 - Polícia ukončila vyšetrovanie v prípade trestného činu ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, kde ako obvinený figuruje bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Roman M.

29. apríl 2015 - Bezpečnostná rada SR i vláda odobrila uzatvorenie zmluvy na zaobstaranie deviatich amerických vojenských vrtuľníkov Sikorsky Black Hawk UH-60M za približne 261 miliónov dolárov. Prvý vrtuľník Black Hawk by podľa nich mohol byť dodaný už v roku 2016.

3. júna 2015 – Ministerstvo obrany vypísalo dlho ohlasovanú súťaž na nákup vojenských radarov. Predpokladaná hodnota zákazky bola 60 miliónov eur bez DPH.

28. júla 2015 - Pád vojenského vrtuľníka Mi-17 sovietskej výroby, ku ktorému došlo pri obci Hradisko v okrese Prešov, si vyžiadal jeden ľudský život. Minister obrany Martin Glváč 18. augusta 2015 ocenil Hanu Blažejovú, Vladimíra Šulka a Petra Korbu, ktorí boli ako prví na mieste pádu vojenského vrtuľníka Mi-17. Všetkým trom udelil za pomoc pri záchranných prácach Pamätnú medailu ministra obrany III. stupňa.

10. septembra 2015 - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg prvýkrát od nástupu do funkcie navštívil SR. Spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom prerokovali viacero tém, najmä plnenie záväzkov, ktoré SR deklarovala na poslednom samite Severoatlantickej aliancie vo Walese, vytvorenie styčných tímov NATO, či adaptáciu Akčného plánu pripravenosti. Posilnenie bezpečnosti v regióne strednej Európy bolo hlavnou témou rokovania podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s generálnym tajomníkom NATO.

14. septembra 2015 – Americký vojenský konvoj sa presúval z Nemecka na aliančné cvičenie Brave Warrior do Maďarska, krátko po 20.35 h vstúpil cez hraničný priechod Břeclav - Brodské na územie Slovenskej republiky. Na hraniciach čakali na amerických vojakov desiatky odporcov, ale aj podporovateľov. Vojenský konvoj tvoril približne 640 amerických vojakov s asi 150 kusmi techniky.

18. novembra 2015 – Bez mandátu na základe medzinárodného práva sa Slovensko nebude zúčastňovať na vojnových misiách v Sýrii. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR a vlády to vyhlásil premiér Robert Fico.

26. novembra 2015 – Prezident SR Andrej Kiska povýšil a vymenoval generálov Ozbrojených síl (OS) a Policajného zboru (PZ) SR. Z hodnosti generálporučíka do hodnosti generála povýšil súčasného náčelníka Generálneho štábu OS SR Milana Maxima.

27. novembra 2015 – Vláda na svojom mimoriadnom rokovaní schválila balík protiteroristickej legislatívy, ktorým Slovensko reaguje na bezpečnostnú situáciu v Európe. Vláda schválila aj vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do výcvikovej misie EUTM Mali.

17. decembra 2015 - Prezident SR Andrej Kiska v Prezidentskom paláci udelil profesionálnemu vojakovi Ozbrojených síl (OS) SR Andrejovi Adamkovi vojenskú medailu Za statočnosť. Adamko po havárii vrtuľníka v afganskom Kábule 11. októbra 2015 prejavil statočnosť pri záchrane životov iných vojakov. Adamko pôsobil šesť mesiacov vo funkcii starší zdravotník Veliteľstva Resolute Support SLOVCON v Afganistane.

1. januára 2016 - Vstúpil do platnosti nový zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorého hlavným cieľom je zatraktívniť vojenské povolanie a umožniť, aby bolo zároveň celoživotným. Poslanci Národnej rady SR ho 25. septembra 2015 schválili 109 hlasmi. Prezident SR Andrej Kiska zákon podpísal 14. októbra 2015.

14. januára 2016 – Tréningové centrum Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica v obci Králiky má k dispozícii novú modernú biatlonovú strelnicu. Slávnostne ju otvoril minister obrany Martin Glváč spolu s olympijskou víťazkou biatlonistkou Anastasiou Kuzminovou, ktorá si na nej aj premiérovo zastrieľala.

17. januára 2016 - V kasárňach trebišovského útvaru malo slávnostný nástup 538 vojakov Ozbrojených síl SR, ktorých vyčlenili pre Bojovú skupinu Európskej únie krajín V4. Spolu je v bojovej skupine asi 3900 vojakov vrátane podporných jednotiek, Slováci tam teda tvoria asi 12 percent.

20. januára 2016 – Priestory pre novovytvorený styčný tím NATO (jednotku NFIU) by mali byť k dispozícii do konca septembra 2016. Vláda SR odsúhlasila začatie verejného obstarávania na rekonštrukciu priestorov vo vojenskom areáli v Bratislave – Vajnoroch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.