Summitu EÚ budú dominovať britské požiadavky, SR zastúpi premiér Fico

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas 198. schôdze vlády SR 17. februára 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 17. februára (TASR) - Požiadavky Veľkej Británie pre jej zotrvanie v 28-člennom bloku budú dominovať na summite EÚ, ktorý sa 18. až 19. februára uskutoční v Bruseli. Slovensko na ňom bude zastupovať premiér Robert Fico. Rozhodla o tom dnes vláda.

Lídri členských štátov únie sa pokúsia dosiahnuť uspokojivé riešenia v štyroch problémových oblastiach, ktoré požaduje Británia. Týkajú sa konkurencieschopnosti, správy hospodárskych záležitostí, zvrchovanosti, sociálnych dávok a voľného pohybu ľudí.

Predseda Európskej rady Donald Tusk predložil 2. februára návrh riešenia pre dané oblasti. Na všetkých úrovniach prebiehajú rokovania s 28 členskými štátmi, ktorých cieľom je dospieť k dohode. Od nej závisí, či bude britský premiér David Cameron v avizovanom referende lobovať za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ alebo za jeho odchod.

Slovensko zatiaľ nevie, či zahlasuje za dohodu. "Počkáme si, ako bude vyzerať jej finálna podoba. Chceme vidieť na papieri, čo bude vyrokované," uviedol Fico v pondelok (15. 2.) po mimoriadnom summite Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe. V4 sa dohodla na jednotnom stanovisku, ktoré prezentoval Tuskovi český premiér Bohuslav Sobotka.

Zoskupenie vidí problematickú otázku detských prídavkov a zámer ich indexácie, pokiaľ dieťa nie je so svojím rodičom priamo vo Veľkej Británii. Podľa návrhu by sa tieto prídavky mali nastaviť podľa životnej úrovne domovskej krajiny, kde dieťa žije. V4 požaduje, aby sa indexácia nedotkla napríklad dôchodkov. "Inak by z toho vznikol veľmi nebezpečný precedens," upozornil Fico.

Medzi otvorené otázky patria detaily tzv. záchranného mechanizmu. Ten má dočasne obmedziť prístup občanov EÚ k určitým sociálnym dávkam vyplácaným v Británii, ak by jej sociálny systém čelil neudržateľnému tlaku. V tomto prípade sa hovorí o sedemročnom prechodnom období. Podmienkou zo strany Vyšehradskej štvorky je, aby tieto opatrenia neboli retroaktívne.

Ďalšou témou summitu je migrácia. Kľúčovým bude implementácia už prijatých rozhodnutí a opatrení zo strany EÚ a identifikácia oblastí, v ktorých je potrebné zintenzívniť úsilie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.