NHL: Sekera prispel asistenciou k triumfu Edmontonu, Detroit prehral

Hráči Edmontonu sa tešia z víťazstva Foto: TASR/AP

New York 7. marca (TASR) - Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera prispel jednou asistenciou k triumfu svojho Edmontonu Oilers v nočnom zápase na ľade Winnipegu 2:1. Pre dvadsaťdeväťročného beka to bol 24. bod (6+18) v 67 zápasoch prebiehajúcej sezóny. V drese Jets sa predstavil útočník Marko Daňo, ktorý strávil na ľade necelých 11 minút a zaznamenal jednu "mínusku".

Na tesnom triumfe "olejárov" mal leví podiel brankár Cam Talbot, ktorý kryl až 39 pokusov domácich. Bez jednej desatiny mal 98-percentnú úspešnosť zásahov, čím potvrdil výrazný nárast formy. Z uplynulých štyroch duelov vychytal Oilers štyri triumfy. "Je to aj jeho zásluha. Skvelými zákrokmi nás drží nad vodou a tým nám dáva možnosť strieľať víťazné góly. Jeho prínos pre mužstvo je skutočne obdivuhodný," povedal pre webe NHL kouč Edmontonu Todd McLellan.

Skvelý výkon celého tímu na čele s Talbotom gólovo podčiarkli Patrick Marron s Laurim Korpikoskim, ktorému prihral Andrej Sekera. Slovenský bek strávil na ľade dovedna 26 minút a 30 sekúnd. "V uplynulých zápasoch sme sa zamerali predovšetkým na aktivitu v obrannom pásme. Boli sme zodpovednejší a urobili sme kvantum dobrej práce. Nevzdali sme sa toho ani teraz, hoci doteraz to bola naša slabina," dodal Talbot.

Brankár Jaroslav Halák vychytal triumf New Yorku Islanders v mestskom derby s New Yorkom Rangers 6:4. Divoká prestrelka sa strhla už v prvej tretine, v ktorej videli diváci sedem gólov. Islanders viedli už v 5. minúte 3:0, ani pohodlný náskok im však na pokojný priebeh duelu nestačil. "Jazdci" sa vzchopili a katastrofálne vyzerajúci scenár stiahli na 3:4, pričom prvý gól v novom klube strelil Eric Staal. Na ďalšie góly diváci čakali až do záveru duelu. Derick Brassard v 52. minúte síce vyrovnal na 4:4, ale posledné slovo mali "ostrovania". Osemdesiatosem sekúnd pred koncom strelil víťazný gól Cal Clutterbuck a do prázdnej bránky uzavrel skóre Frans Nielsen.

Hrdinom divokého derby sa stal Clutterbuck. "Či sme hrali najlepšie ako vieme? Nemyslím si. Keď si to však rozmeníme na drobné, v uplynulých zápasoch sme získali 12 bodov zo 14 a to hovorí za všetko," uviedol pre web NHL. Napriek pozitívnym výsledkom sa "ostrovania" nechcú s ničím uspokojiť. "Vieme, aká je situácia. Teraz musíme bojovať na domácom ľade, stále nám ide o play off. Nič nemáme isté," dodal Kyle Okposo.

Sumáre:

CHICAGO BLACKHAWKS - DETROIT RED WINGS 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Góly: 1. Kane (Rozsíval), 7. Keith (Panarin, Anisimov), 52. Anisimov (Panarin, Seabrook), 53. Toews (Desjardins, Rozsíval) - 9. Nyquist (DeKeyser). Brankári: Crawford - Mrázek (7. Howard), strely na bránku: 26:34, 22.247 divákov

NEW JERSEY DEVILS - PITTSBURGH PENGUINS 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Góly: 28. Palmieri (Boucher) - 10. Malkin (Crosby, Letang), 22. Bonino (Rus, Kühnhackl), 36. Malkin (Kessel), 47. Rust (J. Schultz, Bonino), 57. Wilson (Crosby, Rust). Brankári: Kinkaid - Murray, strely na bránku: 18:30, 15.856 divákov

NEW YORK RANGERS - NEW YORK ISLANDERS 4:6 (3:4, 0:0, 1:2)
Góly: 12. Lindberg (E. Staal), 12. Glass (Moore, Hayes), 14. E. Staal (Boyle, Stalberg), 52. Brassard (Yandle, Stepan) - 3. Boychuk (Bailey, Okposo), 4. Nelson (Tavares, Hickey), 5. Okposo (Leddy, Nielsen), 14. Boychuk (Lee, Leddy), 59. Clutterbuck (Cizikas), 59. Nielsen (Kuliomin, Hamonic). Brankári: Raanta - HALÁK, strely na bránku: 26:32, 18.006 divákov

OTTAWA SENATORS - DALLAS STARS 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 25. Smith (Stone, Pageau) - 35. Spezza (Russel, Jamie Benn), 58. Roussel (Hemský, Goligoski). Brankári: Hammond - Lehtonen, strely na bránku: 24:25, 19.419 divákov

WINNIPEG JETS - EDMONTON OILERS 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Góly: 27. M. Scheifele (Wheeler, Myers) - 26. Maroon (Hall, Draisaitl), 37. Korpikoski (SEKERA, Clendening). Brankári: Pavelec - Talbot, strely na bránku: 40:31, 15.294 divákov

MINNESOTA WILD - ST. LOUIS BLUES 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Góly: 52. Suter (Parise), 55. Dumba (Coyle, Koivu) - 8. Lehterä, 10. Reaves (Brodziak, Bouwmeester), 31. Berglund (Backes), 59. Fabbri (Shattenkirk). Brankári: Dubnyk (31. Kuemper) - Allen, strely na bránku: 32:35, 19.040 divákov

Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:57 4/26 84,6

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Anaheim prepisuje históriu

Spanilá jazda hokejistov Anaheim Ducks zámorskou profiligou priniesla rekordné jedenáste víťazstvo za sebou. Triumfom 3:2 nad Los Angeles Kings vytvorili najlepšiu zápasovú bilanciu v dvadsaťtriročnej histórii klubu.

"Káčeri" kontrolovali stretnutie s tabuľkovým susedom, keď ani raz počas troch tretín neprehrávali. Rozhodujúci gól z pohľadu konečného výsledku dal v druhej minúte záverečnej tretiny Jakob Silfverberg, ktorý sa presadil počas presilovky. Víťazstvo Anaheimu len potvrdilo vynikajúcu formu, ktorú naštartovali zverenci Brucea Boudreaua v strede decembra.

V tom čase sa hráči Ducks krčili na predposlednom mieste v rámci celej súťaže. Odvtedy prehrali len štyri stretnutia a až v 25 prípadoch odchádzali zo zápasu ako víťazi. Momentálne je líder Pacifickej divízie na piatom mieste, z posledných 20 zápasov prehral naposledy pred necelým mesiacom, keď podľahol Columbusu Blue Jackets 3:4 po predĺžení.

Sériou 11 víťazstiev v rade vytvorili nový rekord v 23-ročnej existencii Anaheimu Ducks a okrem toho mal tento výsledok špeciálnu príchuť pre trénera Brucea Boudreaua. Ten sa stal historicky najrýchlejším trénerom, ktorý dosiahol 400 víťazstiev. Na túto métu mu stačilo 663 zápasov. "Na ľade sme hrali, tak ako sme si pred zápasom povedali. V niektorých momentoch pôsobila naša obrana unavene, za čo môže fakt, že sme až šesťkrát hrali v oslabení. Zvládli sme však záver, kde im takmer nič nedovolili," povedal po rekordnom víťazstve tréner Anaheimu.

Winnipeg a Edmonton sa predstavia pod holým nebom

Základnú časť NHL spestrí hneď z úvodu novej sezóny zápas pod holým nebom, v ktorom si zmerajú sily hráči Winnipegu Jets a Edmontonu Oilers. Stretnutie prinesie po dvoch sezónach návrat tzv. "Heritage Classic".

Outdoorová séria má za sebou tri kapitoly, jej začiatok sa datuje k roku 2003, kedy sa v Edmontone hral pod holým nebom vôbec prvý zápas základnej časti. Ďalšie ročníky boli v roku 2011 v Calgary a 2014 vo Vancouveri. Pre hráčov Jets pôjde o premiéru pod holým nebom, Oilers sa predstavia hokejovým fanúšikom presne po 13 rokoch, kedy hostili začiatok tejto tradičnej série.

"Vonkajšie zápasy vytvárajú pre tímy, hráčov a fanúšikov špeciálnu atmosféru. Sme radi, že novú sezónu outdoorových zápasov odštartujú práve Jets a Oilers. Súčasťou podujatia bude aj zápas legiend, čo dotvára význam tejto udalosti," pochválil podujatie komisár NHL Gary Bettman. Winnipeg sa stane v histórii outdoorových zápasov 22. tímom, ktorý si vyskúša unikátnu hokejovú atmosféru pod holým nebom.