Slovenky majú po 1. kole finálového slalomu už pódium na dohľad

Slovenská lyžiarka Veronika Velez- Zuzulová počas 1. kola sobotňajšieho finálového slalomu vo švajčiarskom St. Moritzi 19. marca 2016. Veronika Velez-Zuzulová je po prvom kole na piatom mieste. Foto: TASR/AP

St. Moritz 19. marca (TASR) - Elitné slovenské lyžiarky dosiahli v 1. kole sobotňajšieho finálového slalomu Svetového pohára vo švajčiarskom St. Moritzi piate, resp. siedme miesto. Ich pozície na atakovanie vedúcej Američanky Mikaely Shiffrinovej boli vzdialené, ale Veronika Velez-Zuzulová (+1,24 s) a Petra Vlhová (+1,28) poškuľovali po ďalších pódiových pozíciách.

Na druhom mieste sa usadila Francúzka Nastasia Noensová s mankom 72 stotín na Shiffrinovú, tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová zaostala rovnú sekundu. Práve ona bola najväčšou súperkou Zuzulovej v boji o celkové druhé miesto v sezónnom hodnotení hustých bránok SP. Výsledok 31-ročnej Slovenky v 1. kole ovplyvnila jej "medzihra" s pravou palicou, ktorá jej skĺzla zo zovretia a tri bránky prešla v snahe znovu ju pevne uchopiť.

Iba 21-ročná Shiffrinová aj v prvej časti záverečných pretekov sezóny potvrdila, že má "stenmarkovský" formát. V mladom veku dosiahla v slalome zlato zo ZOH i z MS a k zisku štvrtého malého glóbusu SP jej zabránilo iba zranenie. Pred ním dvakrát a po ňom dvakrát vyhrala s prehľadom alebo dokonca s rekordnými náskokmi všetky štyri súťaže a v St. Moritzi bola na ceste k piatemu triumfu. Ako jediná si bez zaváhania poradila so strednou pasážou, kde sa v prudšom sklone niektoré bránky príliš "rozišli" a nebolo jednoduché udržať rytmus.

Na prvom medzičase bola vcelku prirodzene najrýchlejšia Velez-Zuzulová, Shiffrinovej "dala" desatinu v dynamickej línii, v ktorej mohla využiť svoj cit pre tempo s aerodynamickým držaním hornej časti tela. V strede stratila a hoci dolná tretina bola opäť "šitá" na jej mieru, prišlo zaváhanie s paličkou tesne pred druhým medzičasom a tak trochu vyšla z rytmu. Napriek tomu predviedla sľubný výkon s nádejným medzivýsledkom a podobne aj Petra Vlhová, ktorá síce nešla tak presvedčivo ako jej krajanka, ale konzistentne vo všetkých úsekoch trate.

Preteky sa opäť nevyvíjali priaznivo pre rakúske ženské lyžovanie. Alpská veľmoci číslo jeden má v slalome excelentného Hirschera, ale niet náhrada za Schildovú a Zettelovú. Rakúšanky sa v tejto zime nepostavili ani raz na pódium a vo finále bola priebežne najlepšie na tom Michaela Kirchgasserová na 8. priečke, so stratou 63 stotín na stupne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR