VIDEO: Javier Fernandez obhájil titul majstra sveta v krasokorčuľovaní

Na snímke zľava strieborný Juzuru Hanjua z Japonska, zlatý Javier Fernandez zo Španielska a bronzový Po-jang Ťin z Číny počas medailového ceremoniálu na MS v krasokorčuľovaní v piatok 1. apríla 2016 v Bostone. Foto: TASR/AP

Boston 2. apríla (TASR) - Španielsky krasokorčuliar Javier Fernandez obhájil titul majstra sveta. Vo voľnej jazde na svetovom šampionáte v Bostone predviedol skvelý výkon s troma štvoritými skokmi a na striebornú pozíciu odsunul svetového rekordéra Juzuru Hanjua z Japonska. Ten suverénne viedol po krátkom programe, ale voľnú jazdu pokazil, keď sa nevyhol chybám ani pádu. Bronz bral Po-jang Ťin, ktorý pre Čínu vybojoval v súťaži sólistov vôbec prvú medailu.

Favorizovaný Hanju mal po KP vyše 12-bodový náskok a hoci býva psychicky labilný, čakalo sa, že získa druhé zlato po roku 2014. Olympijský šampión však zlyhal. Úvodný štvoritý salchow bol s chybou a pri ďalšom dokonca okúsil tvrdosť bostonského ľadu. Chyby prišli aj pri dopadoch u trojitého axela a lutza. A tak 21-ročný Japonec, ktorý vytvoril neskutočný svetový rekord nad 320 bodov v decembri vo finále Grand Prix, svoje nádeje nenaplnil.

Štvornásobný majster Európy Fernandez, ktorý v januári v Bratislave získal suverénne zlato, no ešte nezajazdil úplne čisto, Boston vo voľnej jazde dostal do vytrženia. Zverenec trénera Briana Orsera, ktorý inak trénuje aj Hanjua, predviedol vynikajúce skokanské predstavenie. Na hudbu od Franka Sinatru pridal aj výborné umelecké stvárnenie. Od rozhodcov dostal dve absolútne desiatky za choreografiu a interpretáciu, hala mu už v závere ležala pri nohách a nechýbali "standing ovations". Vyhral o 19 bodov a utvoril si kariérne maximum 314,93 bodov.

"Neuveriteľné. Hoci pred jazdou som tušil, že by som to mohol dokázať. Niekedy sa cítite tak silno, že nie je podstatné čo bolo predtým," citovala víťaza agentúra AP. "Som naozaj smutný. Ale gratulujem Javimu k triumfu," povedal Hanju.

Po-jang Ťin ako vôbec prvý krasokorčuliar v histórii MS predviedol vo voľnej jazde štyri štvorité skoky, vrátane lutza v kombinácii. To mu vynieslo medailu, hoci jeho jazda mala nedostatky v choreografii a interpretácii. "Mám sa od Fernandeza a Hanjua ešte čo učiť," povedal Číňan.

Športové dvojice

Krátky program športových dvojíc nečakane vyhrali Číňania Suej Wen-ťing a Chan Cchung.

Tí na druhé miesto odsunuli obhajcov titulu Meagan Duhamelovú a Erica Radforda z Kanady.

Tretí pôjdu do voľných jázd olympijskí šampióni Tatjana Volosožarová a Maxim Traňkov. Tí v Bratislave brali suverénne európske zlato, no pauza z predchádzajúcej sezóny je na nich ešte vidieť.

Päťnásobná svetová šampiónka Aľona Savčenková s jej novým partnerom Brunom Massotom, ktorí reprezentujú Nemecko, skončili štvrtí.

"Teraz je to o piatich až šiestich pároch. Aspoň je to zaujímavejšie," skonštatoval po KP Traňkov, ktorému sa ale nepáčilo nízke skóre.

Slovensko súťaž mužov a športoviek neobsadilo.

muži - konečné výsledky:
1. Javier Fernandez (Šp.) 314,93 bodov
2. Juzuru Hanju (Jap.) 295,17
3. Po-jang Ťin (Čína) 270,99
4. Michail Koljada (Rus.) 267,97
5. Patrick Chan (Kan.) 266,75
6. Adam Rippon (USA) 264,44

športové dvojice - KP:
1. Suej Wen-ťing a Chan Cchung (Čína) 80,85
2. Meagan Duhamelová, Eric Radford (Kan.) 78,18
3. Tatjana Volosožarová, Maxim Traňkov (Rus.) 77,13
4. Aľona Savčenková, Bruno Massot (Nem.) 74,22
5. Ksenia Stolbovová, Fedor Klimov 73,98
6. Jevgenia Tarasovová, Vladimir Morozov (všetci Rus.) 72,00

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR