Mesto Bojnice prenajme Južnú vežu až po jej rekonštrukcii

Bojnický zámok Foto: TASR -Pavol Remiaš

Bojnice 6. apríla (TASR) - Dolnú bránu alebo takzvanú Južnú vežu, ktorá sa nachádza v blízkosti zámku v Bojniciach, mesto prenajme až po jej rekonštrukcii. Rozhodli o tom bojnickí mestskí poslanci na svojom rokovaní koncom marca. Radnica pritom už zrealizovala aj výberové konanie na nájomcu.

"Zatiaľ sa Južná veže neprenajme, zámerom mesta je ju kompletne zrekonštruovať a následne sa vypíše zámer dať ju do prenájmu," uviedol prednosta Mestského úradu v Bojniciach Daniel Palacka s tým, že radnica má zámer Južnú vežu prenajať na nejaké turistické účely, ktoré posilňujú turistický ruch v meste.

Žiadosti záujemcov, ktorí vo výberovom konaní prejavili záujem pôsobiť v pamiatke, zobrali mestskí poslanci na svojom marcovom rokovaní len na vedomie.

Dotáciu vo výške 20.000 eur na rekonštrukciu Južnej veže vyčlenila Bojniciam vláda na svojom výjazdovom rokovaní vlani v marci v Trenčíne. Z týchto prostriedkov radnica financuje ďalšiu rekonštrukciu a reštauráciu pamiatky, sanáciu vlhkosti a následné nové natiahnutie omietky. Mesto pritom do veže už v minulosti finančné prostriedky investovalo, obstaralo projektovú dokumentáciu, ako i reštaurátorský výskum, vymenilo schody a strešnú krytinu. Práce na veži by mali byť podľa odhadov radnice dokončené do začiatku budúceho roka.

Južná veža je jednou z dvoch brán mestského opevnenia, ktoré bolo postavené zhruba v polovici 17. storočia. Iniciátorom tejto stavby bol niekdajší vlastník bojnického panstva Pavol Pálffy. Druhá z brán, Horná alebo Prievidzská, sa nachádzala v severozápadnej časti opevnenia a zanikla v dôsledku výstavby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR