Produkcia nemeckého priemyslu klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Berlín 6. apríla (TASR) - Produkcia nemeckého priemyslu vo februári klesla, ale menej, ako ekonómovia očakávali. Dôvodom je spomaľovanie globálneho obchodu, ktoré prinútilo továrne v Nemecku, aby znížili výrobu aj napriek solídnemu domácemu dopytu po svojich produktoch. Informovali o tom agentúry Bloomberg a RTTNews.

Podľa najnovších údajov ministerstva hospodárstva sa produkcia nemeckého priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov vo februári znížila o 0,5 % v porovnaní s januárom, keď po revízii vzrástla o 2,3 %. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, pritom očakávali, že objem výroby v Nemecku vo februári klesne medzimesačne o 1,8 %.

Februárové údaje z priemyslu odrážajú pokles výroby energií, medzimesačne o 1,8 %, a tiež kapitálových produktov a spotrebiteľského tovaru, zhodne o 1 %. Ale výkon stavebníctva vzrástol o 1,3 % a výroba polotovarov sa zvýšila o 0,1 %.

V medziročnom porovnaní sa výkon nemeckého priemyslu vo februári zvýšil o 1,3 %.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení na záver skonštatovalo, že priemysel má za sebou relatívne dobrý štart do tohto roka, aj keď sa napríklad pod výkon stavebníctva podpísala najmä mierna zima.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR