Ceny ropy pokračujú v raste aj vďaka poklesu ropných zásob

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Londýn 7. apríla (TASR) - Ceny ropy pokračujú v raste aj dnes, k čomu prispela séria pozitívnych správ, no niektorí analytici tvrdia, že reálny stav dopytu a ponuky nedáva príliš veľa dôvodov na zotavovanie cien v súčasnom období. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ceny podporili najmä informácie amerického ministerstva energetiky zo stredy (6.4.). Ministerstvo oznámilo, že za minulý týždeň klesli zásoby ropy v USA o 4,9 milióna barelov (1 barel = 159 litrov), zatiaľ čo ekonómovia očakávali ich rast o 3,2 milióna barelov na nový rekord. Aj údaje z Amerického ropného inštitútu (API), ktoré zverejňuje pred oficiálnymi údajmi ministerstva, poukazovali na pokles, no nižší, než nakoniec oznámilo ministerstvo energetiky.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni zareagovala výrazným rastom už v stredu po informáciách ministerstva a dnes v tomto trende pokračovala, pričom prekonala hranicu 40 USD/barel. Do 6.25 h SELČ vzrástla oproti stredajšej uzávierke o 26 centov na 40,10 USD (35,37 eura) za barel.

Rast zaznamenala aj cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom, ktorá prekonala 38-dolárovú hranicu. Oproti stredajšej uzávierke vzrástla o 34 centov a do 6.25 h SELČ dosiahla 38,09 USD/barel.

Ceny ropy okrem poklesu ropných zásob v USA podporilo aj oslabenie kurzu dolára a signály o zotavovaní výrobného sektora. Napriek tomu niektorí analytici upozorňujú, že rast cien môže byť predčasný a nepodporovaný reálnymi fundamentmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR