Prezident SR získal v Bosne a Hercegovine Pečať európskeho lídra

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR - Martin Baumann

Mostar/Bratislava 12. apríla (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska získal ocenenie "Pečať európskeho lídra" za podporu Slovenska Bosne a Hercegovine (BaH) na jej ceste do Európskej únie. Prevzal si ho v pondelok (11.4.) v Mostare na jubilejnom 15. odovzdávaní cien Večernjakov pečat. TASR o tom informovalo Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Kiska v príhovore potvrdil pokračovanie podpory Slovenska integračným ambíciám BaH. "Je dôležité mať priateľov a podporovateľov, ktorí za vami stoja. Ktorí vám pomôžu prekonať problémy a pády. Ktorí vás povzbudia, aby ste sa nevzdávali. Nie ste sami a nikdy nebudete, pokým si budete podporu vážiť," uviedol.

V rámci návštevy krajiny sa Andrej Kiska stretol aj s členmi Predsedníctva Bosny a Hercegoviny, s chorvátskou prezidentkou Kolindou Grabarovou-Kitarovičovou a s prezidentom Čiernej Hory Filipom Vujanovičom.

Bosna predložila 15. februára formálnu žiadosť svojej krajiny o členstvo v Európskej únii. Podľa Bruselu však musí vykonať ešte množstvo reforiem, aby EÚ podanú žiadosť aspoň zvážila.

Sarajevo chcelo požiadať o členstvo v EÚ už viackrát, avšak európska dvadsaťosmička zakaždým vyhlásila, že Bosna musí zlepšiť svoje hospodárstvo, právny systém, rešpektovanie práva, verejnú správu a politické inštitúcie, aby sa krajina mohla stať kandidátom na vstup do tohto bloku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR