Poslanci majú na riadnom rokovaní stráviť od mája do decembra 60 dní

Ilustračné foto Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 13. apríla (TASR) - Poslanci Národnej rady SR by mali od mája do decembra tohto roku stráviť v pléne 60 rokovacích dní. Vyplýva to z návrhu harmonogramu schôdzí na rok 2016, ktorý má TASR k dispozícii.

Prvá klasická schôdza s legislatívnymi návrhmi má začať 17. mája. Ďalšie zasadnutie navrhuje vedenie parlamentu od 14. júna, potom od 6. septembra, od 11. októbra a posledné v roku 2016 je naplánované od 22. novembra. Najviac dní, 13, majú poslanci stráviť v laviciach v júni. Po 11 dní by mali rokovať v septembri a októbri, deväť dní v máji, osem v decembri, sedem v novembri a jeden deň v júli.

Parlamentné schôdze štandardne začínajú v utorok, bežný rokovací deň trvá od 9. do 19. hodiny s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou. Piatky končí zasadnutie skôr, najčastejšie o 14. hodine, v pondelky plénum spravidla nezasadá.

Poslanci sa však schádzajú v pléne aj mimo harmonogramu. Napríklad ak minimálne 30 z nich požiada predsedu parlamentu o zvolanie schôdze, snemovňa sa musí zísť do siedmich dní.

Ešte pred májovým rokovaním poslanci zasadnú do lavíc aj v apríli (od 19.4.). Pôjde o zasadnutie, na ktorom vláda predstaví svoje programové vyhlásenie a požiada parlament o dôveru. Táto schôdza v návrhu harmonogramu nie je, tradične však trvá niekoľko dní. Pred štyrmi rokmi začala debata o programovom vyhlásení jednofarebnej vlády Smeru-SD 2. mája, hlasovalo sa až 15. mája. Do rozpravy sa celkovo prihlásilo 62 poslancov, diskusia trvala zhruba 30 hodín čistého času.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR