VIDEO: Ruské lietadlá tesne preleteli nad americkým torpédoborcom

Ilustračná snímka. Foto: previous.presstv.ir

Londýn 14. apríla (TASR) - Dve ruské vojenské lietadlá preleteli približne desaťkrát v tesnej blízkosti amerického torpédoborca USS Donald Cook v medzinárodných vodách Baltského mora. Podľa amerických predstaviteľov, ktorých dnes citovala stanica BBC, išlo o bojové stíhačky typu Su-24 bez viditeľnej výzbroje. Posádka amerického plavidla na túto akciu nereagovala.

Spojené štáty označili tieto incidenty z pondelka a utorka za "jeden z najagresívnejších prípadov v uplynulom čase". Veliteľ torpédoborca USS Donald Cook opísal prelety ruských strojov ako "simulovaný útok". Prelety boli "nebezpečné, potenciálne provokatívne" a "mohli viesť k nehode", uvádzajú americkí predstavitelia. Okolo uvedeného plavidla krúžil aj ruský vrtuľník typu Ka-27.

V jednom okamihu sa ruské lietadlá priblížili k torpédoborcu na takú malú vzdialenosť - približne deväť metrov -, že ťah ich motorov vytvoril na vode brázdu. Akciou Ruska mohlo dôjsť k porušeniu dohody o prevencii nehôd na mori. Zatiaľ nie je jasné, či USA podajú sťažnosť.

Posádka plavidla USS Donald Cook v čase týchto incidentov vykonávala nácvik pristátia spojeneckého vrtuľníka na palube.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR