Maďarskí učitelia budú štrajkovať, vyzvali prerušiť prácu na 5 minút

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Ladislav Vallach

Budapešť 14. apríla (TASR) - Pedagógovia vo všetkých zariadeniach verejného školstva v Maďarsku budú v stredu 20. apríla celý deň štrajkovať. Oznámila to ešte 5. apríla predsedníčka Pedagogických odborov (PSZ) Piroska Gallóová, ktorá dnes podľa spravodajského servera Origo.hu vyzvala všetkých zamestnancov v krajine, aby v uvedenú stredu napoludnie na päť minút prerušili prácu.

"Chceme tak naznačiť, že ak nefunguje škola, tak nefunguje nič," zdôvodnila predsedníčka výzvu na päťminútové prerušenie práce, ktoré by podľa jej slov malo byť nielen vyjadrením solidarity s učiteľmi, ale aj protestom proti vláde.

Pedagógovia žiadajú reorganizovanie štátneho orgánu, ktorý prevádzkuje verejné školské zariadenia, zníženie počtu vyučovacích hodín pre pedagógov na 22, úpravu miezd technických pracovníkov škôl a zabezpečenie finančných zdrojov pre vedúcich škôl tak, aby mohli vyplácať učiteľom prémie za kvalitnú výučbu.

Učitelia protestovali proti situácii vo verejnom školstve formou občianskej neposlušnosti 17. marca. Predtým, 15. marca, protestovalo vyše 30.000 učiteľov pred parlamentom v Budapešti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR