Objem poľnohospodárskej produkcie v SR tento rok klesne o 2,2 %

Bratislava 18. apríla (TASR) - Poľnohospodársky sektor v SR čaká v tomto roku pokles výkonu v priemere o 2,2 %, výraznejšie bude postihnutá oblasť živočíšnej výroby. Aj napriek tomuto negatívnemu vývoju si tržby takmer zachovajú súčasnú úroveň. Vyplýva to z kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s firmou O.M.C. Invest.

V dlhšom časovom horizonte by sa mala situácia zlepšovať. Zvýšenie tržieb plánujú firmy dosiahnuť predovšetkým zefektívnením produkcie, zdraženie výrobkov plánuje iba necelá desatina. Kľúčovou prioritou je pre poľnohospodárov v súčasnej chvíli získanie dotácií.

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR - Roman Hanc

Slovenské poľnohospodárstvo čaká v roku 2016 pokles výkonu. V prieskume s riaditeľmi poľnohospodárskych spoločností tento vývoj potvrdzujú dve tretiny spoločností (65 %). Optimistickejší výhľad zastávajú zástupcovia firiem zameraných na rastlinnú výrobu, ktorí predpokladajú pokles o 1,7 %. Segment živočíšnej výroby naopak predikuje 2,9-% pokles. Aktuálne sú kapacity poľnohospodárskych firiem zaplnené z viac než troch štvrtín (77 %).

Aj napriek negatívnemu vývoju agrosektora tržby poľnohospodárskych firiem nijako výrazne neklesnú. Budú skôr stagnovať na súčasnej úrovni. Situácia bude rovnaká vo všetkých segmentoch poľnohospodárskej výroby.

V roku 2017 by mal byť pokles výroby oveľa menší, a to 0,4-%. Na túto zmenu budú kladne reagovať aj tržby, ich rast by sa mal pohybovať okolo 0,7 % a vstúpiť tak opäť do kladných hodnôt. "Vzhľadom na situáciu, aká je s mliekom a mäsom predpokladám, že objem živočíšnej výroby bude klesať. Pri rastlinnej výrobe by prepad produkcie nemal byť veľmi badateľný, aj keď v ďalšom období na základe poklesu produkcie v živočíšnej výrobe predpokladám aj pokles výroby v rastlinnej výrobe," povedal predseda Družstva Agrospol Boľkovce Rastislav Slocík.

Navýšenie svojich tržieb plánujú zástupcovia poľnohospodárskych spoločností dosiahnuť zvýšením efektivity produkcie (50 %), a potom podľa svojho zamerania buď rozšírením osevných plôch (11 %), alebo navýšením počtu kusov chovaných zvierat (30 %). Zdraženie svojich produktov plánuje iba necelá desatina firiem (7 %).

V tomto roku je pre poľnohospodárov kľúčovou prioritou získanie dotácií. Na stupnici od nuly do desať, kde desiatka predstavuje najvyššiu prioritu, získala od riaditeľov poľnohospodárskych firiem číslo 8,1. Ďalšími dôležitými bodmi sú prenájom pôdy (6,7), nákup strojov (6,5) a nákup pôdy (6,3). V segmente živočíšnej výroby naviac do tohto výpočtu významne vstupuje aj rozšírenie pastevných plôch (6,5). Najmenší význam sa naopak prikladá zmene pomeru pestovaných plodín (4,3) a počtu zamestnancov (4,6).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.