Prezidentom afrického Čadu zostáva aj na ďalších päť rokov Idriss Deby

Prezidentom afrického Čadu zostáva aj na ďalších päť rokov doterajšia dlhoročná hlava štátu Idriss Deby Foto: TASR/AP

N'Djamena 22. apríla (TASR) - Prezidentom afrického Čadu zostáva aj na ďalších päť rokov doterajšia dlhoročná hlava štátu Idriss Deby. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie ústrednej volebnej komisie o tom dnes informovala agentúra DPA. ktorý sa stal víťazom prezidentských volieb z 10. apríla.

Deby je prezidentom Čadu už 26 rokov, od roku 1990, keď sa tejto funkcie zmocnil vo vojenskom prevrate. Od roku 1996 bol do funkcie prezidenta znovuzvolený každých päť rokov. Vo voľbách 10. apríla získal mandát na ďalšie funkčné obdobie, keďže jeho kandidatúru podporilo takmer 62 percent voličov.

Na druhom mieste s 13 percentami hlasov skončil vo voľbách veterán čadskej opozície Saleh Kebzabo. Tretie miesto obsadil Laoukein Kourayo Medard, ktorého podporilo 11 percent voličov.

Deby vo voľbách čelil 13 protikandidátom. Prezidentským voľbám v krajine predchádzali protesty, ktorých účastníci žiadali, aby sa skončilo Debyho dlhoročné vládnutie. Časť opozičných politikov po prezidentských voľbách poukázala na mnohé volebné podvody. Oznámili tiež, že výsledky hlasovania neuznávajú.

Deby je vo všeobecnosti oceňovaný za vojenské operácie proti islamistickej skupine Boko Haram, ale je terčom kritiky za to, že nedokázal vytvoriť podmienky na to, aby sa polovica z 13 miliónov obyvateľov krajiny zbavila chudoby. DPA pripomína, že čadská ekonomika, kde veľká časť príjmov pochádza z ťažby ropy, trpí poklesom cien tejto komodity na svetových trhoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.