R. Vašečka: Chýbajú nám deti, musíme podporiť prirodzenú rodinu

Richard Vašečka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 22. apríla (TASR) - Slovenskej republike chýbajú deti, máme veľmi nízku pôrodnosť so všetkými negatívnymi dôsledkami. V dnešnej parlamentnej rozprave k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) to vyhlásil predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.

"Slovensko vymiera. V roku 2100 by mala mať SR pri tomto demografickom vývoji možno len 3,7 milióna obyvateľov. Sociálna politika je nedostatočná, na túto oblasť akoby rezignovali všetky vlády. Pritom je to jeden z najväčších problémov Slovenska," zdôraznil opozičný poslanec, ktorý vidí základný problém v rezignácii na princíp, že potomstvo je požehnaním, nie záťažou.

"Vidím tu priestor na rast, progres a rozvoj, aj keď niektorí hovoria, že sa to nedá zvrátiť. Ale má veľký význam urobiť pre pozitívny demografický rozvoj všetko, čo sa dá. Máme tu veľký priestor na rast," myslí si. Vašečka tu spomenul krajiny ako Holandsko, Belgicko, Švajčiarsko či Izrael, ktoré sú rozlohou menšie, ale majú výrazne viac obyvateľov ako SR.

Vašečka je presvedčený, že je potrebné podporiť prirodzenú rodinu zloženú z otca, matky a detí. "Lebo je to dobré pre Slovensko. Treba zastaviť spochybňovanie a jasne deklarovať podporu," apeloval.

Poslanec je presvedčený, že matky na materskej sa nesmú cítiť ako vyhnanci zo spoločnosti. "Podporujeme slobodu, teda matka, ktorá chce zostať doma, nech ostane, ktorá sa chce vrátiť do práce, je to jej slobodná vec. Musíme vytvoriť podmienky, aby to pre matky nebola Sofiina voľba," zdôraznil Vašečka s tým, že by sa napr. mohla zvýšiť materská dávka až na 100 percent predošlej mzdy matky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR