AVIONY ZNÍŽILI SPOTREBU ELEKTRINY O 60 %

AVION BA - stanica pre elektromobily Foto: Avion Shopping Park

Bratislava 22.apríla (OTS) - Nákupné centrá AVION v Česku a na Slovensku, ktoré postavil, vlastní a spravuje developer IKEA Centres, znížili spotrebu energií za ostatných šesť rokov o desiatky percent. Dôvodom sú nové technológie, ktoré spoločnosť postupne inštaluje do všetkých svojich centier, ako sú napríklad LED osvetlenia či vlastná výrobňa chladu pre areál ostravského AVIONU.

„Od roku 2009 sme vďaka novým technológiám znížili v AVIONOCH v Prahe, Brne, Ostrave a Bratislave spotrebu elektrickej energie vo vnútorných spoločných priestoroch o 16 % a vo vonkajších priestoroch o vyše 60 %. Zároveň všetky centrá nakupujú elektrinu z obnoviteľných zdrojov už deväť rokov. Cieľom našej spoločnosti je totiž do roku 2020 používať až 100 % elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ prezradil Luboš Rumian, riaditeľ oddelenia Property spoločnosti IKEA Centres ČR/SR.

Podľa neho najviac energie usporia LED svietidlá, a to od 40 do 60 percent s návratnosťou do troch rokov. „Ako jeden z mála developerov nákupných centier sme začali od roku 2008 postupne obmeňovať konvenčné osvetlenie za inovatívnu LED technológiu. Aktuálne máme vo vonkajších priestoroch 100 % LED svietidiel a vo vnútorných priestoroch približne 60 % je LED,“ dodal Luboš Rumian. Úsporné svietidlá sú už samozrejmosťou pri stavbe nových centier alebo pri ich modernizácii. „Pri centrách s dlhodobým pôsobením na trhu, ako sú tie naše, je investícia do nových úsporných technológií záležitosťou ochoty vlastníka a jeho stratégie v oblasti udržateľnosti, ktorá je pre našu spoločnosť základným pilierom dlhodobej stratégie,“ dodal Luboš Rumian.

K ochrane životného prostredia prispieva aj triedenie odpadu. AVIONY v spolupráci s nájomníkmi a odpadovou firmou A.S.A. vytriedili z odpadu za minulý rok takmer 60 % druhotných surovín, ktoré boli poslané na opätovnú recykláciu.

V každom areáli AVIONU návštevníci nájdu aj nabíjacie stanice pre ekologické elektromobily, skútre či elektrobicykle. Jedna nabíjacia stanica dokáže za rok nabiť až 2 200 áut, čo v praxi znamená úsporu 11 ton CO2. Od spustenia špeciálnej rýchlonabíjacej stanice na elektromobily v septembri 2015 sa v bratislavskom AVIONE nabilo 779 áut na elektrický pohon. Bezplatné nabíjacie stanice sú pre verejnosť dostupné 24 hodín denne.
„Sme radi, že sa nám každoročne darí úspornými technológiami znižovať emisie skleníkových plynov na území Slovenska a Česka. Do roku 2019 plánujeme vo všetkých našich centrách znížiť spotrebu emisií CO2 o 15 %. V budúcnosti chceme pri AVIONOCH otvoriť aj plniace stanice pre CNG. Veríme, že toto je jeden zo smerov, ktorým sa bude v budúcnosti rozvíjať ekologická doprava,“ doplnil Luboš Rumian.

Aktivity AVIONOV v Česku a na Slovensku šetrné k životnému prostrediu:
• výmena klasických svetiel za úsporné LED technológie
• manažovanie osvetlenia systémom DALI (Digital Addressable Lighting Interface)
• používanie vysokoefektívnych klimatizačných jednotiek s veľmi nízkou spotrebou energií
• používanie nových materiálov pri stavbe budov (účinné tepelné izolácie, strešné krytiny, trojité sklá na svetlíkoch, drevo)
• kontajnery na zber a recykláciu nepotrebného šatstva pri každom AVIONE
• triedenie odpadu v spolupráci s dodávateľmi a nájomníkmi
• nabíjacie stanice pre ekologické elektromobily pri každom AVIONE
• kontajnery na zber drobných nepotrebných elektrospotrebičov na recykláciu pri AVIONOCH v Česku
Zdroj: IKEA Centres ČR/SR

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR