Bakoš si majstrovské oslavy dlho neužije, pokračuje v reprezentácii

V roku 1990 sa narodil slovenský hokejový útočník Martin Bakoš. V súčasnosti je hráčom HC Slovan Bratislava Foto: TASR/Martin Baumann

Praha 25. apríla (TASR) - Životným gólom dokonal libereckú cestu na hokejový vrchol. Martin Bakoš zavŕšil historicky najúspešnejšiu sezónu "bielych tigrov", ktorí po jasnom triumfe v základnej časti ovládli premiérovo aj play off. Okrem Bakoša, ktorý si pre reprezentačné povinnosti neužije majstrovské oslavy naplno, sa z trofeje tešili aj Branko Radivojevič a brankár Ján Lašák.

Štrnásť duelov vo vyraďovačke a len dve prehry. Severočeský tím našiel v prebiehajúcom ročníku optimálne zloženie kádra, ktorý viedol tvrdou rukou ambiciózny kouč Filip Pešan. Jeho zverenci aplikovali teóriu totálneho hokeja do praxe majstrovským spôsobom. Celý proces zavŕšil v 86. minúte šiesteho finále na ľade Sparty Praha práve Bakoš. Po víťazstve 2:1 po predĺžení sa v O2 aréne začali liberecké oslavy. "Dôležitejší gól som v kariére nedal. Čakal som do posledného zápasu a nakoniec prišiel. Je to úžasné. Verili sme, že nám to tam môže spadnúť," povedal pre web nového majstra Bakoš.

Dvadsaťšesťročný krídelník nad koncovkou nerozmýšľal. Dostal prihrávku, prekorčuľoval útočnú modrú a pred pravým kruhom spoza obrancu vystrelil. "Dostal som prihrávku a vedel som, že obranca cúva. Skúsil som vystreliť a vyšlo to," komentoval Bakoš. Na prvé sekundy po góle si spomenul len matne. "Vôbec neviem, čo sa mi odohrávalo v hlave. Asi len to, že je rozhodnuté, korunovali sme túto nádhernú sezónu."

Sparte sa sen o titule rozplynul po 86 minútach boja o každý centimeter klziska. Smútok bol o to väčší, že oslavám hostí sa jej hráči so Slovákmi Jurajom Mikušom, Lukášom Cingeľom, Andrejom Kudrnom a Michalom Čajkovským prizerali z domáceho ľadu, navyše Mikuš s Kudrnom po náročnom dueli absolútne vyšťavení. Rovnaké podmienky však mal aj súper. "Povedal som si, že síl už veľa nemám, ale Sparta ich musela mať ešte menej. Ak by mi niekto pred sezónou povedal, že vyhráme titul, tak mu neuverím. Mali sme ale úžasnú partiu, ktorá 'makala' tímovo," povedal Bakoš.

Dvadsaťšesťročný hokejista má v zbierke už dve zlaté medaily. V dosiaľ záverečnej sezóne Slovana v najvyššej slovenskej súťaže sa tešil s "belasými" na košickom ľade. O štyri roky neskôr si vychutnal majstrovskú radosť opäť. "Každý titul je skvelý a úžasný. So Slovanom sme vtedy tiež rozhodli v predĺžení, pocity sú preto dosť podobné," povedal slovenský krídelník. Oslavovať však nebude vo veľkom, čakajú ho reprezentačné povinnosti v záverečnej fáze prípravy na MS. "Mám na ne len asi 22 hodín, v utorok sa už musím hlásiť na reprezentačnom zraze."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR