Nízke ceny ropy a plynu stlačili zisk BP takmer o 80 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Londýn 26. apríla (TASR) - Britská ropná spoločnosť BP oznámila za 1. kvartál prepad základného zisku takmer o 80 %, keď ho negatívne ovplyvnili nízke ceny ropy a plynu. Napriek tomu je výsledok pozitívny, keďže analytici počítali s tým, že spoločnosť sa prepadne do straty. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Spoločnosť uviedla, že zisk upravený o jednorazové položky a zmenu hodnoty zásob dosiahol za prvé tri mesiace roka 532 miliónov USD (472,3 milióna eur), zatiaľ čo v 1. štvrťroku 2015 evidovala firma tento zisk na úrovni 2,6 miliardy USD. Medziročne to znamená pokles o 79,5 %. Napriek tomu nie je výsledok sklamaním, keďže analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávali, že BP oznámi stratu takmer 245 miliónov USD.

Pod lepší než očakávaný výsledok sa podpísalo najmä znižovanie nákladov, ale aj dobré výsledky v rafinérskej divízii. Tá čiastočne kompenzovala pokles cien suroviny.

Štvrťročné výsledky BP, ktorá ich zverejnila ako prvá spomedzi svetových ropných koncernov, by mohli naznačovať, akým smerom sa vyvíjali hospodárske výsledky aj ďalších ropných firiem. Francúzska spoločnosť Total by mala svoje výsledky oznámiť v stredu (27.4.), americké firmy Exxon Mobil a Chevron v piatok (29.4.) a britsko-holandský koncern Shell oznámi výsledky za 1. kvartál 4. mája.

Ceny ropy mierne klesli

Ceny ropy mierne klesli, keď trhy zareagovali na informácie analytikov o stále intenzívnejšom súboji medzi Saudskou Arábiou a Iránom v produkcii ropy. Tieto informácie vymazali skorší rast cien, ku ktorému prispel pokles kurzu dolára. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na jednej strane šéf britskej ropnej firmy BP Bob Dudley dnes uviedol, že predpokladá stabilizáciu v oblasti svetových zásob ropy ku koncu roka, k čomu by mal prispieť súčasný zvýšený dopyt, na druhej strane viacerí analytici upozorňujú, že podľa nich Irán a Saudská Arábia v boji o zákazníka svoju produkciu ešte zvyšujú. Ako uviedli analytici banky Citigroup, "najväčším rizikom pre ropný trh momentálne je, že rast produkcie v Iráne sa zrýchľuje a Saudská Arábia podľa všetkého robí to isté".

Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni klesla do 8.39 h SELČ oproti záverečnej hodnote z pondelka (25.4.) o 11 centov na 44,37 USD (39,39 eura) za barel (159 litrov). V podobnom rozsahu sa znížila aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Klesla o 12 centov na 42,52 USD za barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR