Royal Russian Ballet a najkrajší balet od S. Prokofieva: Romeo a Júlia

Royal Russian Ballet zatancuje najkrajší balet od Sergeja Prokofieva – Romeo a Júlia Foto: JVS Group

Bratislava 26. apríla (OTS) - 18. decembra v Incheba Expo Bratislava zatancuje svetoznámy tanečný súbor Royal Russian Ballet v sprievode Českého národného symfonického orchestra romantický príbeh o zakázanej láske – Romeo a Júlia od Sergeja Prokofieva.

Baletný súbor Royal Russian Ballet založil v roku 2008 veľmi úspešný tanečník a choreograf, víťaz mnohých tanečných súťaží a zaslúžilý umelec Anatolij Kazatskij.

Foto: JVS Group

Vďaka jeho mnohým zahraničným skúsenostiam sa Royal Russian Ballet veľmi skoro zaradil medzi úspešné súbory na celom svete. Tento súbor zožal nadšený aplauz nielen v Európe, ale predovšetkým v Latinskej Amerike. Tlieskali mu však obdivovatelia v Rusku a na Ukrajine, kde je veľmi náročné a skúsené publikum.

Royal Russian Ballet je verný odkazu klasickej ruskej baletnej školy a tancuje originálne choreografie najznámejších ruských a svetových umelcov, ako je Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorskij alebo Alberto Alonso. Skvelé baletné výkony všetkých tanečníkov sú to, čo robí dobré meno celému súboru Royal Russian Ballet po celom svete. Anatolij Kazatskij, umelecký riaditeľ a producent súboru, hovorí: „Kvalita súboru je predovšetkým o dobrom výbere tanečníkov, ktorí sú na profesionálne vysokej úrovni a zároveň sú schopní na sebe ešte ďalej pracovať a rozvíjať sa. Chceme šíriť česť ruskej baletnej škole a to aj niečo stojí. Všetci tanečníci z Royal Russian Ballet si sú toho vedomí a naozaj na sebe tvrdo pracujú.“

Balet Romeo a Júlia zložený na motívy slávnej divadelnej hry Williama Shakespeara, je pravdepodobne najznámejším baletom jedného z najväčších ruských skladateľov začiatku 20. storočia Sergeja Prokofieva. Vo svojej dobe bola Prokofievova hudba a jeho poňatie baletu naozajstnou revolúciou a veľké ruské divadlá veľmi váhali s uvedením baletu Romeo a Júlia na scénu. Nakoniec donútili Prokofieva k dopísaniu šťastného konca baletu, ale ani to nestačilo a divadlá od jeho uvedenia ustúpili. Vďaka nesmiernej odvahe a predovšetkým vďaka talentu českého choreografa Iva Váňu Psotu, sa svetová premiéra Prokofievovho baletu Romeo a Júlia uskutočnila 30. decembra 1938 v Brne.

William Shakespeare napísal milostnú tragédiu Romeo a Júlia už v roku 1595. Od tohoto obdobia bola téma zakázanej lásky krásneho Romea a mladej Júlie niekoľkokrát spracovaná tak ako činohrou, tak baletom. Prokofievovo hudobné poňatie však patrí k vrcholom baletnej tvorby. Balet o nezmieriteľnom boji dvoch rodov, ktoré stoja v ceste k čistej láske a vrcholí smrťou oboch zaľúbencov, je výzvou pre každého choreografa a jeho súbor.

Royal Russian Ballet tancuje toto dielo s nesmiernym precítením všetkých baletných scén a zároveň s nehou zaľúbencov, ktorým zostáva tak málo času na ich lásku. Skvelé baletné výkony podporí živá hudba Českého národného symfonického orchestra, ktorý zavíta aj do Bratislavy.
Vytvorí tak ilúziu sveta plného citov, hrdinských činov, zrady a pomsty, ale predovšetkým nesmiernej lásky, ktorá otvára srdcia divákov.

Nádherné baletné predstavenie obohatí adventné obdobie 18. decembra v Incheba Expo Bratislava.

Vstupenky v sieti Ticketportal alebo na www.ticketportal.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR