V. Remišová: Na kľúčových postoch vo vláde nie sú dôveryhodní ľudia

Veronika Remišová Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 26. apríla (TASR) – Opoziční poslanci z hnutia OĽaNO-NOVA ocenili, že vláda chce vybudovať analytické útvary, aby sa verejné zdroje využívali efektívnejšie. Napriek tomu však neplánujú programové vyhlásenie vlády (PVV) podporiť. Líder hnutia Igor Matovič opäť obvinil Radoslava Procházku (#Sieť) a Bélu Bugára (Most-Híd), že vstupom do koalície so stranou Smer-SD podviedli voličov.

Snahu vlády vybudovať kvalitné analytické útvary ocenila Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Do PVV sa totiž dostala aj iniciatíva, ktorú pripravili ekonómovia Martin Filko, Štefan Kišš a Ľudovít Ódor. Jej cieľom je monitorovať a vyhodnocovať efektívnosť verejných výdavkov, investícií a verejných politík. Taktiež sa majú zásadne posilniť analytické kapacity štátu. "Podarilo sa to už na ministerstve financií a výsledky sa dostavili. Martin Filko presadzoval aj so svojimi kolegami, aby všetky najdôležitejšie aktivity štátu, či sú to už prevádzkové náklady, investície, boli posúdené predbežne, ale aj následne," priblížila Remišová.

Tiež ocenila záväzok vlády, že budú všetky dokumenty zverejňované. "Pamätám sa, aké problémy boli so zverejnením štúdie na PPP obchvatu Bratislavy, na ktorú sme upozorňovali, že je predražená, čo nakoniec aj Martin Filko s jeho tímom spočítali, že PPP obchvat je predražený o miliardu eur," skonštatovala Remišová.

Posilniť by sa mala aj úloha Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). "Mal by hrať v celej reforme zefektívnenia verejných výdavkov dôležitú úlohu. Súčasný model NKÚ vôbec nenapĺňa potenciál v oblasti kontroly nakladania s verejnými zdrojmi," myslí si Remišová.

Podľa nej je v súčasnosti kontrola výdavkov zo strany opozície takmer nemožná. "Podnet na NKÚ opoziční poslanci v podstate dať nemôžu ani ako skupina poslancov, ani ako jednotlivci. Záväzný podnet na prešetrenie nejakej veci opozícia podať nemôže. Toto sa nenachádza ani v programovom vyhlásení, ale ak myslí koalícia svoje reči o tom, že chcú dať kontrolné právomoci aj do rúk opozície, toto je jedna z vecí, ktorá by sa mala zmeniť," tvrdí Remišová.

Napriek týmto pozitívam však PVV nepodporí. "Na dôveryhodné napĺňanie cieľov treba dôveryhodných ľudí. Na kľúčových postoch, najmä pokiaľ ide o boj proti korupcii, sa však dôveryhodní ľudia nenachádzajú,“ vyhlásila Remišová.

Záväzok vlády efektívnejšie využívať verejné zdroje ocenila aj Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA). "Všetko robiť na základe analýz je podmienkou správneho fungovania a rozdávania verejných financií na zmysluplné projekty. Všetka česť, že ministerstvo si zobralo za svoje, že bude pokračovať v projekte Hodnota za peniaze. Dúfam, že to bude funkčný a účinný nástroj na to, aby efektivita verejných peňazí vzrástla," myslí si Jurinová.

Líder hnutia Igor Matovič je presvedčený, že vláda neurobí zmeny potrebné pre Slovensko. Odmieta preto tiež podporiť vládny program. "Nie ste hodní dôvery," odkázal predovšetkým stranám #Sieť a Most-Híd, ktoré sa podľa jeho slov prihlásili ku kontinuite, a teda neplánujú nič zmeniť. Opäť ich obvinil, že podviedli voličov. "Ak by som hlasoval za PVV, legitimizoval by som podvod, ktorého ste sa dopustili na voličoch. Zahodili ste svoje sľuby a urobili to, čo je najlepšie pre vaše peňaženky," odkázal Bélovi Bugárovi (Most-Híd) a Radoslavovi Procházkovi (#Sieť).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR