Papua-Nová Guinea: Austrálske detenčné centrum je ilegálne

Ilustračné foto Foto: Ilustračné foto

Sydney 26. apríla (TASR) - Najvyšší súd v Papue-Novej Guinei rozhodol dnes o protiústavnosti strediska pre zadržiavanie utečencov a žiadateľov o azyl, ktoré zriadili austrálske úrady na ostrove Manus. Informovala o tom stanica BBC.

Austrália posiela na tento ostrov patriaci Papui-Novej Guinei žiadateľov o azyl v rámci svojej migračnej politiky. Papuánsky súd však dospel k záveru, že konanie Austrálie je v rozpore s článkom tamojšej ústavy o osobnej slobode.

Momentálne sa v inkriminovanom zariadení nachádza približne 850 mužov. Súdne rozhodnutie podľa agentúry AP môže ovplyvniť austrálsku politiku odmietania žiadateľov o azyl, ktorí sa plavia k jej brehom na člnoch. Canberra totiž platí Papui-Novej Guinei a Nauru za to, že týchto ľudí zadržiavajú v detenčných centrách.

Najvyšší súd sa vyjadril, že zadržiavanie žiadateľov o azyl je porušením ich ústavného práva na osobnú slobodu a nariadil domácej i austrálskej vláde, aby podnikli bezodkladné kroky k ukončeniu zadržiavania azylantov na ostrove Manus.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR