Si Ťin-pching: Čína nedopustí chaos a vojnu na Kórejskom polostrove

Čínsky prezident Si Ťin-pching Foto: TASR/AP

Peking 28. apríla (TASR) - Čína nepripustí, aby na Kórejskom polostrove vypukol chaos a vojna, čo by neprinieslo výhody pre nikoho. Vyhlásil to dnes čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s ministrami zahraničných vecí ázijských štátov na konferencii o interakcii a budovaní sebadôvery v danom regióne.

Snahy Severnej Kórey o zostrojenie jadrovej zbrane v rozpore s rezolúciami OSN rozhnevali Čínu a vyvolali napätie v okolitých krajinách. "Čína ako blízky sused Kórejského polostrova rozhodne nedovolí, aby tu vznikol chaos alebo vojna. Z takejto situácie by nemal osoh nikto," povedal Si, ktorého cituje agentúra Reuters.

Pchjongjang v januári uskutočnil svoju štvrtú jadrovú skúšku a následne aj niekoľko testov rozličných typov rakiet, ktoré by mohli niesť nukleárne hlavice. Predpokladá sa, že KĽDR uskutoční ďalšiu jadrovú skúšku pred zjazdom tamojšej vládnucej Kórejskej strany práce. Zjazd sa začne 6. mája a bude prvým od októbra 1980.

Hoci je Čína jediným významným spojencom KĽDR, ostro kritizuje jej jadrové aktivity a podporila aj nedávne prísne sankcie uvalené v tejto súvislosti na Pchjongjang. V Južnej Kórei je rozmiestnených takmer 30.000 amerických vojakov a oba kórejské štáty sú od vojny v rokoch 1950-53 technicky stále vo vojnovom stave.

Čínsky prezident zároveň vyhlásil, že jeho krajina zabezpečí mier a stabilitu i v Juhočínskom mori, pričom si však Peking stále nárokuje zvrchovanosť nad väčšinou týchto vôd, kde sa predpokladajú bohaté zásoby ropy a zemného plynu. Na časti tohto mora si robia nárok aj Brunej, Filipíny, Malajzia, Taiwan a Vietnam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR