NRSR: Na odposluchy by mali za koalíciu dozerať Glváč, Jakab, Hrnčiar

Na snímke zľava podpredsedovia NR SR Martin Glváč (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd), Andrej Hrnčiar (#Sieť) a predseda parlamentu SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 29. apríla (TASR) - Používanie informačno-technických prostriedkov (ITP), tzv. odposluchov, by mali za koalíciu v novej parlamentnej komisii kontrolovať poslanci Martin Glváč (Smer-SD), Elemér Jakab (Most-Híd) a Andrej Hrnčiar (#Sieť). TASR to potvrdili predseda brannobezpečnostného výboru Anton Hrnko (SNS), ktorý má navrhnúť parlamentu ešte dvoch nezávislých kandidátov, a predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál. Opozícia nominuje Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA), Ľubomíra Galka (SaS) a Milana Krajniaka (Sme rodina).

Komisia má mať osem členov. Šiestich nominujú osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výbor pre obranu a bezpečnosť, pričom traja členovia sú zástupcovia vládnych strán a traja opozície. Predseda komisie by mal byť z opozície. Ďalších dvoch členov bude voliť parlament.

Glváč má byť v komisii za osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Opozícia nominuje z tohto výboru Galka, ktorého ale koalícia odmieta. Galko bol ako minister obrany podozrivý z odpočúvania novinárov aj vlastnej sekretárky, po kauze bol odvolaný. Z osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS by mal ísť do komisie za koalíciu Jakab a za opozíciu Lipšic. Brannobezpečnostný výbor by mal do komisie poslať koaličného Hrnčiara a opozičného Krajniaka. Výbor o tom má rozhodovať 11. mája, avizuje Hrnko.

Okrem Galka nemá údajne koalícia problém so žiadnym z navrhovaných opozičných kandidátov. Opozícii sa prístup koaličných strán nepáči, obviňuje ich z kádrovania a strachu z kontroly. Opoziční poslanci avizovali, že ak Galka koalícia nezvolí do komisie, zrejme sa nominácií vzdajú aj Lipšic a Krajniak. Komisia by tak mohla byť nefunkčná. Hrnko odmieta obvinenia z kádrovania aj tvrdenia o strachu z kontroly. "Ak bude komisia nefunkčná, bude to zodpovednosť opozície," poznamenal pre TASR.

Členovia komisie budú kontrolovať používanie ITP raz ročne alebo kedykoľvek z vlastného podnetu, a tiež z podnetu niektorého z trojice uvedených výborov či z podnetu občana. Výkonom parlamentnej kontroly používania informačno-technických prostriedkov nebude dotknuté právo každého jednotlivca na súdnu a inú právnu ochranu. Parlamentná komisia bude môcť kontrolovať používanie ITP fyzicky. Dostane sa nielen do objektu orgánu štátu, ale aj do osobitnej listinnej evidencie, ktorá obsahuje údaje vzťahujúce sa na použitie informačno-technických prostriedkov orgánmi štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.