Do vojenskej prípravy pôjde do 50 ľudí, minister očakával vyššie čísla

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 1. júna (TASR) – Na výcvik v rámci dobrovoľnej vojenskej prípravy by malo nastúpiť do 50 záujemcov. Pôvodne sa prihlásilo 129, ale časť z nich neprešla zdravotnou prehliadkou, psychotestami, alebo nepredložila doklady potrebné pre zaradenie do prípravy. Pre TASR to uviedol minister obrany Peter Gajdoš .

Šéf rezortu obrany podľa vlastných slov očakával, že sa do tohto projektu zapojí viac ľudí. Zdôraznil však, že ide o pilotný projekt. "Aj s týmito päťdesiatimi by sme radi spravili výcvik, teda to, čo je predpísané na tých 12 týždňov," povedal.

Ministerstvo chce po skončení pilotného projektu pripraviť analýzu, z ktorej vyplynie, či rezort spraví v dobrovoľnej vojenskej príprave zmeny. "Skvalitnenie pripravenosti záloh ozbrojených síl je pre nás jednou z priorít. A práve pre ich tvorbu by mohla byť kľúčovým nástrojom dobrovoľná vojenská príprava. Po ukončení pilotného projektu vyhodnotíme prínos dobrovoľnej vojenskej prípravy k tvorbe záloh a zvážime jej ďalší rozvoj tak, aby bola pre mladých ľudí atraktívnejšia. Napríklad dobrovoľní vojaci by mohli byť v budúcnosti výborným zdrojom pre aktívne zálohy, ale aj pre bezpečnostné zložky. Do budúcnosti je tiež možné uvažovať aj nad motivačným stimulom," vysvetlil Gajdoš. Podľa v súčasnosti platnej legislatívy by dobrovoľníci mali dostávať za každý deň výcviku približne 4,50 eura.

Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený pre ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu. Výcvik bude trvať 12 týždňov. V rámci prvej deväťtýždňovej časti výcviku získa absolvent základné vedomosti a zručnosti napríklad z taktiky, streľby z ručných zbraní, orientácie v teréne, zdravotníckej prípravy, topografickej prípravy. Zároveň tiež dosiahne vyššiu fyzickú a psychickú pripravenosť, sebadisciplínu a lepšie zvládne stresové a záťažové situácie. Počas trojtýždňového odborného výcviku získa absolvent vedomosti z jednej zo štyroch vojenských odborností - strelec, ženista, odmorovač alebo spojár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.