Kežmarok vybuduje 5,1 km dlhý cyklochodník v rámci cesty okolo Tatier

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Kežmarok 6. júna (TASR) – Cyklistický chodník, ktorý bude spájať viaceré slovenské a poľské mestá v rámci cezhraničného projektu Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier, povedie aj cez mesto Kežmarok. Podľa vedúcej oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku Mestského úradu v Kežmarku Evy Kelbelovej rozpočet stavby podľa projektu je viac ako 790.000 eur, pričom cyklochodník by mal byť dlhý 5,1 km.

"Projekt bude financovaný v rámci vlajkového projektu Programu Interreg V-A PL – SK 2014 – 2020, pričom 85 % finančných prostriedkov bude použitých z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 10 % zo Štátneho rozpočtu a 5 % z vlastných finančných zdrojov," uviedla Radoslava Krafčíková zo Združenia Euroregión Tatry. Podľa Kelbelovej by mala trasa viesť od čistiarne odpadových vôd po účelovej komunikácii k mostu cez potok Ľubica smerom na sídlisko Sever. "Odtiaľ by mal cyklochodník smerovať poza hrad cez Hradné námestie, po ulici Trhovište k futbalovému štadiónu až smerom na sídlisko Juh. Koniec je naplánovaný na začiatku cyklistického chodníka, ktorý smeruje z Kežmarku do obce Vrbov," vysvetlila Kelbelová.

Cyklotrasa smerujúca cez mesto by mala byť podľa Krafčíkovej vybudovaná najneskôr do apríla 2018. "Verejné obstarávanie sa začne v októbri a na jar 2017 sa môže začať s výstavbou," doplnila. Ako uviedla Kelbelová, tak mesto plánuje vybudovať okrem toho aj okruh cyklotrasy okolo historického centra. "V súčasnosti sa spracúva projekt cez Euroregión Tatry. Cyklotrasa prepojí existujúci chodník s cyklotrasou na obec Huncovce a centrom mesta," doplnila Kelbelová.

Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier bude dlhá viac ako 250 km. Na slovenskej strane by mal cyklistický okruh viesť cez mestá Trstená, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Spišská Belá a Stará Ľubovňa. V Poľsku by mal smerovať cez územie Nového Targu, obec Szaflare, Nový Targ smerom na Krempachy, Dursztyn až po hraničný priechod Kacwin – Veľká Franková. Cieľom projektu je sprístupňovať miesta s vysokou krajinnou, kultúrnou, historickou a prírodnou hodnotou na oboch stranách hranice Vysoký Tatier.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.