Vláda: Pozícia Slovenska sa v rámci Rozvojovej banky mení

Ilustračná foto Foto: TASR - dpa/OLIVER BERG

Bratislava 8. júna (TASR) – Slovenská republika sa pri vstupe do Rozvojovej banky Rady Európy (RB RE) v roku 1998 zaviazala pristúpiť k tretiemu protokolu. Prístup Slovenska sa však realizuje až v súčasnosti, keď sa pozícia krajiny vo vzťahu k Rozvojovej banke RE mení z prijímateľského štátu na štát donorský. Uvádza sa to v návrhu na pristúpenie Slovenskej republiky k Tretiemu protokolu k Všeobecnej dohode o výsadách a imunitách Rady Európy, ktorý predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na dnešnom rokovaní vlády.

Účelom tretieho protokolu je upraviť právne postavenie a spôsobilosť Rozvojovej banky RE a jej orgánov a úradníkov. Protokol stanovuje výsady a imunity banky, jej orgánov a úradníkov. Pri riešení sporov vymedzuje rozhodcovské konanie. Podpísaný bol v Štrasburgu 6. marca 1959 a platnosť nadobudol 15. marca 1963. K dnešnému dňu je jeho zmluvnou stranou 26 krajín Rady Európy. Pre Slovenskú republiku nadobudne platnosť v deň uloženia listiny o prístupe u generálneho tajomníka Rady Európy.

Rozvojová banka RE, so sídlom v Paríži, vznikla v roku 1956 ako Fond RE pre opätovné usídlenie migrujúcich národov a preľudnenie. Poslaním banky je spolufinancovanie sociálne zameraných projektov formou zvýhodnených úverov so splatnosťou 10 – 15 rokov (maximálne 20 rokov). Zo 47 členských štátov Rady Európy vstúpilo do banky RE zatiaľ 41 krajín. Slovenská republika je jej členom od 22. decembra 1998, s podielom 0,346 % na základnom imaní. V roku 2015 banka RE schválila operácie pre Slovenskú republiku vo výške 464,5 mil. eur.

V predloženom materiáli sa uvádza, že budúca spolupráca medzi SR a Rozvojovou bankou bude založená na podpore projektov, ktoré prispejú k hospodárskemu rastu slovenskej ekonomiky, zamestnanosti  a regionálnemu rozvoju.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.