Aktér korupčnej aféry Petrobras obvinil aj dočasného prezidenta Temera

Petrobras Foto: TASR/AP

Brazília 16. júna (TASR) - Dočasný brazílsky prezident Michel Temer bol údajne jedným z aktérov korupčnej aféry okolo štátnej ropnej spoločnosti Petrobras. Tvrdí to Sergio Machado, bývalý šéf jej dcérskej spoločnosti Transpetro. Temer všetky obvinenia odmietol.

Machado, ktorý so sudcom uzavrel dohodu o vine a treste, na základe čoho sa mu zníži trest, vyhlásil, že Temer ho osobne žiadal o "nedovolené zdroje" pochádzajúce z korupcie v Petrobrase, aby boli použité ako dar na predvolebnú kampaň Gabriela Chalitu, ktorý sa uchádzal o post primátora Sao Paola. Michel Temer údajne žiadal sumu v prepočte 383.000 eur. V účtovníctve mala byť vedená ako dar od stavebnej spoločnosti Queiroz Galvao.

Temer, ktorý vedie Brazíliu od dočasného zosadenia prezidentky Dilmy Rousseffovej, v stredu rozhodne poprel akúkoľvek svoju spojitosť s korupčnou sieťou v Petrobrase. Vyhlásil, že nikdy nedostal žiadne "nelegálne finančných prostriedky" na predvolebnú kampaň, a to ani pre seba, ani pre svoju stranu, ani pre žiadneho jej kandidáta.

Podozrenia na svoju adresu odmietla aj firma Queiroz Galvao.

Machado však tvrdí, že úplatky dal súčasnému brazílskemu prezidentovi, ako aj desiatke ďalších politikov, medzi ktorými bol i súčasný predseda Senátu Renan Calheiros a minister turistického ruchu. Obaja sú členmi Temerovej centristicko-pravicovej Strany brazílskeho demokratického hnutia (PMDB).

Calheiros, pod ktorého vedením bude Senát v lete rozhodovať o začatí impeachmentu Dilmy Rousseffovej, Machadovo obvinenie rozhodne odmietol.

Agentúra AP pripomenula, že Machadovo obvinenie voči Temerovi nie je prvým, odkedy sa pred mesiacom dočasne ujal prezidentskej funkcie.

Brazílska dočasná vláda sa ujala moci po tom, ako bola prezidentka Dilma Rousseffová 12. mája dočasne zbavená svojho úradu. Rousseffovej sa dáva za vinu manipulovanie s údajmi o rozpočte, ktoré údajne využila na svoje znovuzvolenie v roku 2014. Rousseffová tieto obvinenia odmieta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR