Podmienky bývania v prihraničných obciach Rakúska sa sprísnili

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava/Edelstal 17. júna (TASR) – V rakúskych prihraničných obciach sa v porovnaní s obdobím pred niekoľkými rokmi, keď sa sem nasťahovali prví Slováci, sprísnili podmienky na získavanie nájomných bytov. Súvisí to najmä s tým, že v oblasti už žije veľa cudzincov. Podmienkou je mať v Burgenlande, resp. v Rakúsku aspoň dva roky trvalý pobyt, alebo odpracovaných päť rokov. Pre TASR to dnes povedal Dalibor Trebichalský, ktorý žije v Edelstale.

Keď sme sem prišli pred štyrmi rokmi, pýtali sa nás len na to, aká je naša bytová situácia. Požiadali sme o byt, vstúpili sme do družstva a zaplatili sme prvú splátku,“ uviedol Trebichalský s tým, že podmienkou získania bytu bolo prihlásiť sa na trvalý pobyt v obci až po nasťahovaní do nájomného bytu. Mesačné poplatky za trojizbový byt, ktorý si po 10 rokoch môže odkúpiť od družstva za zostatkovú cenu, predstavujú 500 eur, vrátane splátky za byt a energie.

Je to približne toľko, koľko sme platili za trojizbový byt v Petržalke, vrátane úveru, ale to prostredie, atmosféra dediny, to sa s predchádzajúcim bývaním nedá porovnať,“ doplnil Trebichalský .

Prvá finančná čiastka, ktorú treba zaplatiť za porovnateľný byt v Kittsee, je približne 30.000 eur, v Edelstale je to o niečo viac, pretože na väčšom pozemku žije menej obyvateľov. V štyroch bytovkách, kde bývajú Slováci, ale aj Rakúšania, je v každom osem dvoj- a trojizbových bytov.

Získanie nových nájomných bytov v Edelstale nie je momentálne možné nielen pre sprísnené podmienky, ale aj preto, že všetky pozemky, ktoré obec kúpila za účelom výstavby týchto bytov, sú už zastavané.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR