Španielsko je tretím istým účastníkom osemfinále majstrostiev Európy

Španielsky futbalista Alvaro Morata (vľavo) sa raduje po svojom góle na 1:0 so spoluhráčmi Juanfranom a Cescom Fabregasom (vpravo) v zápase skupiny D medzi Španielskom a Tureckom na majstrovstvách Európy vo futbale 17. júna 2016 v Nice. Foto: TASR/AP

Nice 17. júna (TASR) - Futbalisti Španielska sa stali po domácich Francúzoch a Talianoch tretím istým účastníkom osemfinále majstrovstiev Európy. Postup medzi šestnástku najlepších si predčasne zabezpečili piatkovým večerným triumfom 3:0 nad Tureckom v stretnutí druhého kola základnej D-skupiny v Nice.

V drese dvojnásobných obhajcov titulu európskeho šampióna sa dvakrát strelecky presadil Alvaro Morata, jeden zásah pridal Nolito. Španielsko má po dvoch zápasoch v tabuľke plný počet šesť bodov, Turecko zatiaľ nezískalo žiaden. Boje v "déčku" uzavrie utorňajší program, keď proti sebe nastúpia Chorvátsko so Španielskom a Česko si zmeria sily s Tureckom.

O tvorbu hry sa podľa očakávaní starali Španieli, ktorí hľadali cestičky do tureckej defenzívy. V úvode to Morata strelecky vyskúšal z diaľky a vybojoval aspoň rohový kop po zákroku brankára Babacana. Južanský temperament tohto stretnutia potvrdil aj fakt, že hneď v prvých minútach vytiahol hlavný rozhodca po žltej karte na oboch stranách. V 27. minúte mal z priameho kopu šancu Calhanoglu, ale prestrelil De Geovu bránku. O dve minúty neskôr vypálil spoza šestnástky Nolito, jeho zakončenie len tesne minulo tureckú žrď. Ten istý hráč mal onedlho príležitosť po prihrávke Juanfrana z pravej strany, no vydarenejšiu koncovku mu znemožnil vracajúci sa Tufan. Španieli sa dočkali vedúceho zásahu v 34. minúte zásluhou Moratu, ktorý hlavou usmernil Nolitov center. O tri minúty si "La Furia Roja" vypracovala už dvojgólový náskok vďaka Nolitovi. Ten zužitkoval nevydarenú reakciu Topala na Fabregasov oblúčik.

Španieli zakrátko po návrate z kabín potvrdili svoju neohrozenú pozíciu v tomto zápase. Iniesta vysunul Albu, ktorý nezištne ponúkol druhý gól v dueli Moratovi. O zníženie sa snažil Yilmaz, jeho strela však bola nepresná. Od tohto momentu sa predstavenie zmenilo na exhibíciu Španielov, ktorí dokazovali svoje technické umenie. V 60. minúte mal možnosť Silva, jeho pokus zblokoval Balta na roh. O pár sekúnd to opäť skúsil Silva, tentoraz poslal loptu mimo priestoru troch žrdí. V 68. minúte vyskúšal striedajúci Soriano pozornosť Babacana. V 87. minúte mohol aspoň čestný turecký zásah dosiahnuť Sahan, no zabránil mu v tom Azpilicueta, ktorý už skôr zasiahol dú súboja z lavičky.

D-skupina, 2. kolo:
Španielsko - Turecko 3:0 (2:0)

Góly: 34. a 48. Morata, 37. Nolito, rozhodovali: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všetci Srb.), ŽK: Ramos - Yilmaz, Tufan, 33.409 divákov

Zostavy:
Španielsko:
De Gea - Juanfran, Pique, Ramos, Alba (81. Azpilicueta) - Fabregas (71. Koke), Busquets, Iniesta - Silva (64. Soriano), Morata, Nolito
Turecko: Babacan - Gönül, Topal, Balta, Erkin - Tufan, Inan (70. Malli), Özyakup (62. Sahan) - Calhanoglu (46. Sahin), Yilmaz, Turan

Povedali po zápase:
Vicente del Bosque, tréner Španielska:
"Dosiahli sme náš prvý cieľ, ktorým bol postup do vyraďovacej fázy. Zápas sme kontrolovali kompletných 90 minút. Podarilo sa nám trikrát skórovať, ale už sa sústredíme na posledné skupinové vystúpenie proti Chorvátsku."

Fatih Terim, tréner Turecka: "Dva góly sme inkasovali po individuálnych zaváhaniach. Pokiaľ si proti Španielsku vypracujete šancu, musíte ju premeniť, inak nemôžete pomýšľať na úspech. Po treťom zásahu v našej sieti sme sa rozsypali. Gratulujem Španielsku, je to špeciálny a pre európsky futbal veľmi dôležitý tím."

Alvaro Morata, útočník Španielska a autor dvoch gólov: "Ako útočníci sme v tomto dueli pracovali tvrdo, aby sa nám podarilo skórovať. Nastúpili sme proti silnému súperovi, ale nezaoberáme sa úlohou favorita. Som šťastný z odohraného stretnutia, vsietených gólov i celkovej prítomnosti na šampionáte. Zápasy Španielska som zvykol pozerať v televízii a teraz som ich súčasťou, čo je splnený sen."