Merkelová varuje pred zaostávaním EÚ v oblasti digitalizácie ekonomiky

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Berlín 22. júna (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová varuje Európu pred zaostávaním v oblasti digitalizácie hospodárstva. V prípade digitalizácie orientovanej na spotrebiteľa je Európa od prvého miesta vzdialená, povedala kancelárka počas ekonomického dňa kresťanských demokratov (CDU). Informovala o tom agentúra DPA.

Veľké internetové spoločnosti sídlia v USA a dynamicky sa rozvíjajú v Ázii. "Dynamika svetového rozvoja neprichádza z Európskej únie," povedala Merkelová. Podľa jej slov musí Európa využiť šance, ktoré jej ponúka digitalizácia, a musí zvýšiť rýchlosť vývoja a výskumu.

Digitalizácie sa musí chopiť aj klasický priemysel. "Surovinou budúcnosti sú dáta," upozornila kancelárka. Otázka podľa nej znie tak, či sa priemyselná produkcia stane len pridruženou dielňou zhromažďovateľov dát, alebo sa Európa a Nemecko dokážu s vlastnými produktmi dostať do centra tvorby hodnôt. "Tento boj sa bojuje práve teraz a rozhodne sa v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch v mnohých odvetviach," dodala Merkelová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR