Banky v Británii stratia po brexite prístup na jednotný trh

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Berlín 24. augusta (TASR) - Európska únia (EÚ) nemôže "ohýbať" vlastné pravidlá, aby zachovala londýnskemu finančnému centru prístup na jednotný európsky trh aj po vystúpení Británie z európskeho bloku. Uviedol to vplyvný nemecký poslanec Michael Fuchs, spojenec kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Právny a regulačný rámec tzv. bankového pasu, ktorý umožňuje bankám predávať svoje služby v celej EÚ, vyžaduje, aby mali sídlo v jednom z členských štátov. Vyjednávanie o akýkoľvek úpravách pravidiel EÚ je veľmi zložité, a v prípade bankového pasu neschodné, povedal Fuchs pre Bloomberg.

To je tvrdý odkaz lobistickým skupinám, ako je napríklad Asociácia britských bankárov, ktorá si dala za cieľ zachovať bankám na britských ostrovoch plný prístup na jednotný trh EÚ.

Britská premiérka Theresa Mayová síce vyhlásila, že bude bojovať zo všetkých síl, aby si londýnske City udržalo unijný bankový pas, ale bankári a právnici upozornili, že ju čaká ťažký boj.

Fuchs, ktorá je podpredsedom parlamentného klubu vládnej strany Britom odkázal, že členovia klubu majú určité výsady, ale po vystúpení si ich už nemôžu nárokovať.

Briti v referende 23. júna rozhodli, že ich krajina má po vyše 40 rokoch vystúpiť z európskeho spoločenstva. Budúce vzťahy medzi Londýnom a európskym blokom zatiaľ nie sú známe, keďže britká premiérka odložila oficiálny začiatok brexitu, aby získala čas na vytvorenie tímu vyjednávačov a prípravu rokovacích pozícií.

Ale ani zvyšných 27 členov EÚ nezaháľa a snaží sa pripraviť na zložité rokovania. Merkelová tento týždeň cestuje po celej Európe, aby prediskutovala s lídrami ostatných štátov ich postoje pred septembrovým summitom v Bratislave.

V Nemecku medzitým ministerstvo zahraničných vecí pripravuje zoznam možných tém pre rokovania EÚ s Britániou.

Fuchs v tejto súvislosti uviedol, že rokovania o prístupe britských bánk na jednotný trh si "vyžiadajú enormné úsilie". Ako príklad možných ťažkostí spomenul právne prekážky v prípade, že by banky v Londýne chceli riadiť prvotnú verejnú ponuku akcií v EÚ aj po brexite. Fuchs pripomenul, že banky operujúce v EÚ musia byť pod dohľadom európskych regulátorov a nemôžu byť riadené z Londýna po odchode Británie z únie.

Veľké zahraničné investičné banky, ktoré majú svoju európsku centrálu v Londýne, už začali s prípravami na presun pracovných miest na starý kontinent po brexite.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.