Rezort vnútra neuvažuje o návrhu na povinné vytváranie zásob

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 29. augusta (TASR) – Ministerstvo vnútra (MV) SR zatiaľ neuvažuje o tom, že by odporučilo civilnému obyvateľstvu povinné vytváranie zásob potravín či vody tak, ako to urobilo napríklad nemecké ministerstvo vnútra. TASR informoval hovorca MV SR Petar Lazarov.

"Zatiaľ nie. Na webových stránkach orgánov štátnej správy a samosprávy sú uverejňované odporúčania, ako sa správať v rôznych situáciách ohrozenia. Spomínané odporúčanie po vzore Nemecka by sa možno vydávalo iba v prípade hroziacej katastrofy obrovského rozsahu," povedal Lazarov pre TASR.

V súčasnosti však aj MV SR v spolupráci s akademickou obcou pracuje na príprave návrhu novej Koncepcie organizácie a rozvoja civilnej ochrany, ktorá podľa neho "zohľadní doterajšie dobré praktiky a súčasne bude reagovať na nové výzvy doby".

Posledná úprava zákona o civilnej ochrane obyvateľstva bola na Slovensku uskutočnená zákonom schváleným minulý rok. "Predmetná úprava sa týkala štruktúry plánov ochrany obyvateľstva," uviedol rezort vnútra.

Nemecká vláda schválila 24. augusta novú koncepciu civilnej ochrany, ktorá má reagovať na aktuálne výzvy súčasnosti, ako sú rastúca hrozba terorizmu a útokov na počítačové siete a kľúčovú infraštruktúru. K zmene koncepcie pristúpil Berlín prvýkrát po 20 rokoch, informovala agentúra DPA.

Návrh novej stratégie civilnej ochrany, ktorá by mala okrem iného upravovať zásobovanie pitnou vodou, potravinami, elektrickou energiou, ropou či liekmi, vypracovalo nemecké ministerstvo vnútra.

Podľa nemeckých médií by však nová koncepcia mohla obsahovať aj možnosť obnovenia brannej povinnosti či povinné vytváranie zásob potravín a vody civilným obyvateľstvom. Varovania by sa v krízových situáciách mali zverejňovať nielen v médiách alebo prostredníctvom ampliónov a sirén, ale aj na webe a esemeskami.

Podľa nemeckých opozičných strán budú takéto opatrenia zbytočne vzbudzovať strach medzi obyvateľstvom.

Platná koncepcia nemeckej civilnej ochrany pochádza z roku 1995. Povinná vojenská služba bola v Nemecku po 55 rokoch zrušená v roku 2011.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.