Bratislavské knižnice: O súčasnú slovenskú tvorbu je väčší záujem

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 15. októbra (TASR) – Oproti minulým rokom je o súčasnú slovenskú literárnu tvorbu väčší záujem. Na knižnom trhu sa momentálne objavujú stále noví autori, čo obohacuje literárnu ponuku. Pre TASR to uviedli oslovené knižnice v Bratislave.

Podľa Knižnice Ružinov nastupuje mladá autorská generácia a s literárnymi prvotinami sa prihlasujú aj starší autori, ktorí dokážu zaujať slovenského čitateľa. "Súčasná moderná literatúra reflektuje aktuálne témy, dej sa zvyčajne odohráva v prostredí, ktoré je dôverne známe slovenskému čitateľovi a produkcia je žánrovo bohatá," povedala vedúca Útvaru knižnično-informačných služieb (ÚKIS) Knižnice Ružinov Eva Gomolčáková.

Z pohľadu knižnice hodnotí súčasnú slovenskú tvorbu ako čitateľmi žiadanú, s perspektívou do budúcnosti. Ako však podotýka, podľa údajov štatistickej evidencie vypožičaných kníh nie je možné povedať, že by návštevníci výrazne preferovali literatúru od domácich autorov. "Výsledky naznačujú, že ukazovatele sú v rovnováhe - 50 : 50, ale sledujeme rastúci záujem o pôvodnú slovenskú tvorbu," priblížila Gomolčáková s tým, že vzostupný trend čítanosti evidujú aj pri slovenskej modernej literatúre, ktorá je podľa nej čitateľom žánrovo, obsahovo a tematicky blízka.

Miestna knižnica v Petržalke pre TASR uviedla, že knihy slovenských autorov sa dnes tešia pozornosti, čo je odlišná situácia od 90. rokov 20. storočia. "Najmarkantnejším príkladom 'boomu' obľúbenosti slovenských autorov sú knihy Táni Keleovej-Vasilkovej, ktoré dosahovali veľké náklady a boli v našej knižnici roky skoro vždy požičané a zarezervované. Autorka prelomila bariéru v žánri spoločenský román s cieľovou skupinou – ženy," povedala vedúca ÚKIS v Miestnej knižnici Petržalka Viera Némethová. Situácii so slovenskou pôvodnou tvorbou podľa nej pomohli výrazne nové mená, ktoré sa začali v slovenských vydavateľstvách preferovať, a to v beletrii napríklad Maxim E. Matkin, Juraj Červenák, Katarína Gillerová či Petra Nagyová-Džerengová. "V detskej literatúre najväčší ohlas so svojimi knihami určite získala Gabriela Futová, Roman Brat, Toňa Revajová a Marta Hlušíková. V žánri detektívka a triler sú to zatiaľ roky neprekonateľný Dominik Dán a v posledných rokoch aj Jozef Karika," priblížila Némethová.

V petržalskej knižnici majú vytvorený aj projekt čítania pre mladých ľudí s názvom Vstúp, vyber, vypožičaj, do ktorého je zaradených 120 kníh v niekoľkých žánroch a je tu vybraná aj päťdesiatka kníh slovenských autorov.

Rastúci záujem o súčasnú slovenskú literatúru eviduje aj Mestská knižnica v Bratislave. "Keďže zahraničnej literatúry je viac, jednoznačne sa aj viac požičiava, ale určite oproti minulým rokom je o súčasnú slovenskú tvorbu väčší záujem ako v minulosti," uviedla pre TASR knižnica.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.