Inteligentná energetika je prioritou Energetickej únie, SR zaostáva

Na ilustračnej snímke inteligentná zásuvka Smart Plug. Foto: Teraz.sk/STU

Bratislava 26. októbra (TASR) - Téma tzv. inteligentnej energetiky je jednou z priorít Energetickej únie a Slovensko v nej výrazne zaostáva. Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v návrhu Koncepcie inteligentného priemyslu pre Slovensko, ktorý dnes schválil vládny kabinet. "Inteligentná energetika v sebe spája potreby koncepčného riešenia zapojenia inteligentných technológií na strane výroby, a tiež na strane spotreby."

Základom je podľa MH SR koncepčné riešenie vytvorenia inteligentných sietí (smart grids) v SR, ako nosné technické riešenie rozvoja elektrizačnej sústavy, ktoré umožní integráciu inteligentných konceptov na strane výroby (napríklad pripájanie obnoviteľných zdrojov energie - OZE a iných nízkouhlíkových zdrojov energie), ale aj na strane spotreby významnejším zapojením spotrebiteľa do systému energetického trhu (napríklad inteligentné domácnosti, smart technológie pre spotrebiteľov, mechanizmy riadenia strany spotreby, inteligentné budovy), ako aj zavádzanie elektromobility.

Podľa rezortu hospodárstva je zrejmá požiadavka na vytvorenie viacerých konceptov, čo je spojené so základnou požiadavkou zapojenia spotrebiteľa do energetického trhu tak, aby mohol prispôsobiť svoje správanie za účelom zníženia výdavkov za spotrebovanú energiu presunutím odberu do pásiem s nižšou tarifikáciou.

Niektoré čiastkové inteligentné koncepty v SR podľa koncepcie už existujú (e-mobilita, smart cities), iné je potrebné vytvoriť (smart grids, smart homes, smart buildings), ale najdôležitejšie je vzájomné prepojenie a vzájomná komunikácia týchto konceptov ako celku tak, aby ich bolo možné nazvať inteligentná energetika.

"Nosným pilierom konceptu inteligentnej energetiky je využitie informačných a komunikačných technológií v energetike s využitím výhod inteligentných meracích systémov, digitálneho riadenia a najnovších informačných systémov tak, aby bolo možné pripraviť elektrizačnú sústavu na zmeny týkajúce sa novodobých trendov a výziev. Najnovšie výzvy sú spojené so splnením cieľov, ktoré stanovila EÚ v energetike, ale aj pripojenie k riešeniu výziev spojených s klimatickými zmenami na našej planéte," dodal v koncepcii rezort hospodárstva.

Koncepcia inteligentného priemyslu pre Slovensko vznikla ako výsledok spolupráce MH SR so zástupcami priemyslu za účelom predstavenia idey inteligentného priemyslu širokej verejnosti. Je očakávanou reakciou na štvrtú priemyselnú revolúciu, v ktorej priemyselná výroba vstupuje do prelomovej etapy, po ére pary, elektriny a počítačov prichádza obdobie digitalizácie.

Hlavnými adresátmi zmien, ktoré so sebou prináša koncept inteligentného priemyslu, sú slovenské priemyselné podniky, ktoré vďaka možnosti efektívnejšej výroby a predaja produktov zvýšia svoju konkurencieschopnosť. Zmeny predstavujú výhody aj pre malé a stredné podniky, predovšetkým dodávateľov zariadení, technológií a služieb, vďaka prepojenej priemyselnej výrobe.

Predpokladmi rozvoja inteligentného priemyslu v SR je definovanie prioritných oblastí, určenie finančných zdrojov, podpora oblastí, ktoré vytvárajú moderné technológie v sektoroch s relevantnou existenciou výrobných firiem alebo priemyselného výskumu a vývoja s pôvodom na Slovensku, podpora inovácií v priemysle formou zavádzania inovačných systémov do každodenného fungovania výrobných podnikov a prepájania teoretických poznatkov nadobudnutých v rámci prvotriedneho výskumu do priemyselnej praxe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.