Pápež František daroval Petrovi Solejovi svoje solideo

Foto: Inštitút NAPS

Bratislava 28. októbra (OTS) - V uplynulom týždni vykonali členovia Rady Inštitútu NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko, pracovnú cestu do Vatikánu. Vyvrcholením ich štvordňového programu bolo stretnutie s pápežom Františkom.

„Svätého Otca sme v krátkosti informovali o 12-ročných medzinárodných aktivitách nášho inštitútu v oblasti ekumenizmu a venovali sme mu výtlačok z reprezentačnej knihy o práci NAPS. Pápežovi sme poďakovali za Rok milosrdenstva, ktorý práve prebieha v Katolíckej cirkvi a ako prejav našej vďaky sme mu darovali aj ikonu s týmto obrazom. Svätý Otec bol veľmi milý a ochotne nám udelil aj svoje osobitné apoštolské požehnanie. Osobne som nesmierne vďačný aj za vzácny dar, ktorý mi pápež venoval. Biele solideo, teda pápežskú čiapočku, ktorú nosí na hlave,“ uviedol pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS Peter Solej a dodal že všetci štyria členovia Rady NAPS vnímajú stretnutie s pápežom ako veľkú milosť, záväzok a celoživotný zážitok.

Členovia Rady Inštitútu NAPS (zľava): Jaroslav Rebej, Martin Ilavský, Lenka Solejová a Peter Solej s pápežom Františkom Foto: Inštitút NAPS

Počas návštevy Vatikánu prijal predstaviteľov Inštitútu NAPS aj kardinál Kurt Koch, prezident Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty Kresťanov. Počas hodinovej audiencie sa pán kardinál živo zaujímal o doterajšiu prácu a plány slovenského inštitútu a s radosťou prijal pozvanie na budúcoročný, 13. ročník NAPS Medzinárodného ekumenického koncertu, ktorý sa má uskutočniť na jeseň 2017. „Ďakujem Vám za prácu, ktorú robíte a teším sa na moju prvú návštevu Slovenska,“ povedal v závere spoločného stretnutia kardinál Koch.

Predstavitelia slovenského Inštitútu NAPS na prijatí u kardinála Kurta Kocha. Foto: Inštitút NAPS

Členovia Rady NAPS informovali o svojich aktivitách aj na Pápežskej rade pre kultúru, kde ich v mene prezidenta tohto vatikánskeho dikastéria prijal Mons. Gergely Kovács, delegát kardinála Gianfranca Ravasiho pre spoluprácu so Strednou Európou. Osobné prijatie vo svojej rezidencii im udelil aj slovenský kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie Svätej Stolice pre evanjelizáciu národov.

Inštitút NAPS vznikol pred dvanástimi rokmi v Medzilaborciach. Svoju činnosť realizuje v oblasti ekumenizmu, kultúry, vzdelávania i postavenia žien v spoločnosti. Jeho najväčším každoročným podujatím je medzinárodný ekumenický koncert, ktorý umením spája ľudí a prehlbuje dialóg medzi národmi a náboženstvami. Uplynulý dvanásty ročník tohto podujatia sa uskutočnil v septembri tohto roka v Bratislave pod spoločným patronátom prezidentov Maďarska a Slovenskej republiky. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha Gregor III. za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestným členom NAPS bol aj nedávno zosnulý prvý prezident SR Michal Kováč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR