Na archívnej snímke slovenský hráč Chicaga Blackhawks Richard Pánik (vľavo) oslavuje so spoluhráčmi Patrickom Kaneom (88) a Jonathanom Toewsom gól do bránky Nashville Predators v zápase hokejovej zámorskej NHL v Chicagu 15. októbra 2016. Foto: TASR/AP

New York 2. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik prispel v noci na stredu asistenciou k domácej výhre Chicaga nad Calgary 5:1. Blackhawks dosiahli šieste víťazstvo v základnej časti NHL a v tabuľke Západnej konferencie poskočili na tretie miesto.

V dlho vyrovnanej partii rozhodli hráči Chicaga o svojom triumfe až v záverečnej trinásťminútovke, v ktorej uhasili "plamene" štyrmi presnými zásahmi. Pánik zaznamenal desiaty bod v sezóne, keď prihral v 59. minúte na gól obrancovi Nicklasovi Hjalmarssonovi, ktorý uzavrel skóre duelu. Gólom a dvoma asistenciami sa na triumfe Blackhawks podieľal najproduktívnejší hráč minulej sezóny Patrick Kane, jeho kolega z útoku Arťom Anisimov pridal gól a asistenciu a predĺžil tak svoju rekordnú bodovú šnúru už na osem zápasov.

"V prvých dvoch dueloch sezóny sa mi nedarilo, potreboval som ďalej tvrdo pracovať v každom stretnutí, v každom striedaní, zabudnúť na zlé veci a zobrať si iba tie dobré," vyslovil sa pre zámorské médiá Anisimov. Ruský center s 13 bodmi vedie ligovú produktivitu a so 7 gólmi je spolu so Stevenom Stamkosom z Tampy Bay na čele tabuľky strelcov.

"Súper má vo svojom strede niekoľko elitných hráčov, ktorí predviedli skvelé akcie. Ešte po druhom inkasovanom góle som si myslel, že sme stále v hre, no v závere to celé explodovalo," komentoval priebeh tréner Flames Glen Gulutzan. Pánik si počas trinásťapolminútového pobytu na ľade pripísal aj jeden strelecký pokus, plusku i šesť bodyčekov, druhý slovenský "jastrab" Marián Hossa odohral necelých 18 minút s dvoma strelami aj dvoma trestnými minútami. Chicago zvíťazilo tretíkrát v rade a vrátilo tak Calgary prehru z 24. októbra (2:3 sn).

Brankár Los Angeles Peter Budaj nedochytal kalifornské derby proti Anaheimu (0:4). Po štyroch inkasovaných góloch ho pred začiatkom tretej časti hry vystriedal medzi žŕdkami Jack Campbell. Ten už zastavil zvyšných päť striel súpera. Budaj, ktorý mal iba 12 zákrokov a úspešnosť 75 percent, prehral tretí zápas v rade. "Nechytal príliš dobre. Ak sa pozriete na naše inkasované góly, je z toho zrejmé, že nebol dostatočne dobrý. Nezvyknem často striedať brankárov, čaká sa však od nich, že chytia nejaké strely," povedal tréner LA Darryl Sutter na adresu slovenského brankára.

Vydarený sezónny debut má za sebou švédsky útočník Rickard Rakell, ktorý sa vrátil po zranení do zostavy Ducks a blysol sa gólom a dvomi asistenciami. Brankár "káčerov" John Gibson zneškodnil všetkých 30 striel súpera a oslávil prvý shutout sezóny, siedmy v profiligovej kariére. S "kráľmi" to ide dolu vodou, prehrali už tretí zápas po sebe na nulu, čo sa im stalo prvýkrát od januára 1969. Ich séria bez streleného gólu narástla na hrozivých 199 minút a 19 sekúnd.

Do bránky sa dostal aj Jaroslav Halák z New Yorku Islanders, ktorého meno sa v zámorí čoraz častejšie skloňuje s možnou výmenou. Slovenský brankár v súboji proti Tampe Bay vymenil ešte v prvej tretine Nemca Thomasa Greissa, ktorý dostal tri góly z 11 striel. Halák inkasoval rovnako trikrát, celkovo mal 22 zásahov. "Ostrovania" sa herne trápia, vo Východnej konferencii im patrí predposledná 15. priečka. Svoju nespokojnosť vyjadrili aj fanúšikovia newyorského tímu, ktorí volali po odvolaní trénera Jacka Capuana.

"Znovu náš výkon nestačil na bodový zisk. Nedarí sa nám, týka sa to celého tímu, mnou začínajúc," povzdychol si Greiss. "Bleskom" sa podarilo ukončiť trojzápasovú sériu prehier najmä vďaka Nikitovi Kučerovi, ruský krídelník sa zaskvel dvoma gólmi a dvomi asistenciami. Duel spestrili aj pästné výmeny. Útočník Tampy Jonathan Drouin sa stal v úvode stretnutia terčom tvrdého bodyčeku Calvina de Haana a zápas nedohral. Ryan Callahan sa ho snažil pomstiť bitkou, neskôr sa pobili aj Brian Boyle s Travisom Hamonicom.

V Toronte, kde miestni Maple Leafs privítali ďalší kanadský klub Edmonton Oilers, pútal pozornosť mikrosúboj dvoch supertalentovaných mladíkov - domáceho Austona Matthewsa a kapitána hostí Connora McDavida. Duel, ktorý si nenechali ujsť ani legendárni Wayne Gretzky či Bobby Orr, však nenaplnil predzápasové očakávania, keď obe útočné esá vyšli bodovo naprázdno. Zatienil ich center "javorových listov" Nazem Kadri, ktorý pri triumfe 3:2 po predĺžení strelil dva góly, vrátane víťazného.

Skóroval v 12. sekunde nadstavenia, keď sa pretlačil práve cez McDavida a dosiahol druhý najrýchlejší gól v predĺžení v klubovej histórii. Do hry zasiahli i dvaja slovenskí obrancovia, domáci Martin Marinčin bol časom 23:43 min. najvyťaženejším korčuliarom zápasu, Andrej Sekera v drese "olejárov" odohral vyše 18 minút a prezentoval sa dvoma streleckými pokusmi.

Nebodoval ani Zdeno Chára, kapitán Bostonu sa však radoval z tesného triumfu 2:1 na ľade Floridy. Slovenský bek bol s takmer 26 minútami najviac vyťažovaným korčuliarom v zápase. Góly "medveďov" padali z netradičných situácií, Brad Marchand skóroval z trestného strieľania a sviatočný strelec Dominic Moore rozvlnil sieť pri vlastnom oslabení. Čestný úspech Panthers zaknihoval švajčiarsky nováčik Denis Malgin, pre ktorého to bol premiérový gól v NHL.

Hráči New Yorku Rangers deklasovali doma St. Louis 5:0 aj vďaka výbornému výkonu Henrika Lundqvista. Skúsený švédsky brankár kryl všetkých 35 striel Blues a vychytal jubilejné 60. čisté konto v profiligovej kariére. Obranca hostí Jay Bouwmeester odohral svoj okrúhly 1000. zápas v prestížnej súťaži. Sériu troch prehier pretrhol Nashville, Predators triumfovali na ľade Colorada aj zásluhou dvoch presných zásahov Craiga Smitha jednoznačne 5:1. Jediný gól Avalanche vsietil veterán Jarome Iginla, ktorý si tak pripísal 1275. bod v NHL, čím sa dostal na 35. miesto historickej tabuľky produktivity pred Ala MacInnisa.

NHL - sumáre:

COLUMBUS BLUE JACKETS - DALLAS STARS 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 24. Foligno (Werenski, Saad), 60. Gagner (Atkinson, Werenski), 61. S. Jones (Saad, Wennberg) - 31. Spezza (Oduya, Johns), 42. Seguin (Jamie Benn, Klingberg). Brankári: Bobrovskij - Niemi, strely na bránku: 28:38, 10.141 divákov.

NEW YORK RANGERS - ST. LOUIS BLUES 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
Góly: 10. Girardi (Kreider, McDonagh), 12. Vesey (Stepan, Skjei), 27. Nash (Vesey), 33. Zuccarello (Kreider, Zibanejad), 39. Hayes (Miller, Vesey). Brankári: Lundqvist - Allen (33. Hutton), strely na bránku: 29:35, 18.006 divákov.

FLORIDA PANTHERS - BOSTON BRUINS 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 56. Malgin (Yandle, Pysyk) - 4. Marchand (tr. strieľanie), 27. Moore. Brankári: Luongo - Rask, strely na bránku: 34:26, 13.808 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:6 (0:3, 1:3, 0:0)
Góly: 40. Seidenberg (de Haan, Tavares) - 4. Kučerov (Stamkos, Hedman), 13. Kučerov (Hedman, Killorn), 14. Stamkos (Koekkoek, Kučerov), 27. Boyle (Callahan, Filppula), 30. J. Brown, 32. Filppula (Kučerov, Koekkoek). Brankári: Greiss (14. HALÁK) - Bishop, strely na bránku: 27:36, 10.822 divákov.

OTTAWA SENATORS - CAROLINA HURRICANES 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 14. Phaneuf (Ceci, Pyatt), 64. Turris (Karlsson) - 1. Slavin. Brankári: Anderson - Ward, strely na bránku: 32:33, 13.049 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - EDMONTON OILERS 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Góly: 2. Kadri (C. Brown, Polák), 24. B. Smith (Sošnikov, Martin), 61. Kadri (Rielly) - 20. Lander (Pitlick, Letestu), 49. Nurse (Nugent-Hopkins). Brankári: Andersen - Talbot, strely na bránku: 31:46, 19.687 divákov.

MINNESOTA WILD - BUFFALO SABRES 1:2 0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 38. Granlund (Staal, Pominville) - 4. R. O'Reilly, 54. Larsson (Gionta). Brankári: Dubnyk - Lehner, strely na bránku: 28:24, 18.864 divákov.

WINNIPEG JETS - WASHINGTON CAPITALS 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Góly: 54. Scheifele (Wheeler, Chiarot), 58. Lowry (Armia, Connor) - 20. Alzner (Johansson, Kuznecov), 29. Johansson (Kuznecov), 60. Beagle (Carlson). Brankári: Hellebuyck - Holtby, strely na bránku: 45:27, 15.294 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - CALGARY FLAMES 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)
Góly: 19. Kane (Rozsíval), 48. Anisimov (Kane, Panarin), 53. Motte (Schmaltz, Seabrook), 57. Panarin (Kane), 59. Hjalmarsson (PÁNIK, Anisimov) - 28. Frolík (Backlund). Brankári: Crawford - Elliott, strely na bránku: 22:34, 21.166 divákov.

COLORADO AVALANCHE - NASHVILLE PREDATORS 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Góly: 6. Iginla (Duchene, Landeskog) - 2. C. Smith (Ribeiro, Wilson), 18. Irwin (Neal, Forsberg), 32. Johansen (Fisher, Neal), 53. Josi (Johansen, Forsberg), 54. C. Smith. Brankári: Varlamov - Rinne, strely na bránku: 29:36, 12.142 divákov.

ARIZONA COYOTES - SAN JOSE SHARKS 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
Góly: 24. Richardson (Rieder, Schenn), 25. Crouse (Connauton, White), 32. McGinn (Ekman-Larsson, Goligoski) - 15. Marleau (Karlsson, Hertl), 60. Bödker (Donskoi, Hertl). Brankári: Domingue - M. Jones, strely na bránku: 30:41, 11.046 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ANAHEIM DUCKS 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)
Góly:20. Rakell (Kesler), 23. Vermette (Rakell, Perry), 24. Kesler (Getzlaf, Perry), 31. Cramarossa (Rakell, Vermette). Brankári: BUDAJ (41. Campbell) - Gibson, strely na bránku: 30:21, 18.230 divákov.

Peter Budaj (Los Angeles) 40:00 12/16 75,0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/