Lajčák: Musíme si jasne povedať, aký typ partnerstva s Tureckom chceme

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 14. novembra (TASR) – Treba jasne povedať, aký typ partnerstva s Tureckom chceme, a podľa toho nastaviť aj politiku Európskej únie, povedal dnes pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Práve Turecko je jednou z hlavných tém dnešného stretnutia ministrov EÚ.

Lajčák poukázal na zložitý vzťah Únie s Tureckom, ktoré je síce formálne kandidátskym štátom, ale rokovania neprebiehajú, čo frustruje Turecko i EÚ.

"Aj dnes na tejto debate by sme si mali jasne povedať, aký typ partnerstva s Tureckom chceme. Veríme v jeho členstvo v EÚ? Ak áno, tak podľa toho nastavme našu politiku i našu komunikáciu," skonštatoval slovenský minister.

Podľa Lajčáka nie je správne, ak si Únia a Turecko navzájom posielajú odkazy cez médiá; uprednostňuje priamu komunikáciu. V tomto duchu sa pred dnešným zasadnutím skontaktoval s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom i ministrom pre európske záležitosti Ömerom Čelikom. Oba rozhovory označil za užitočné.

Rakúsky spolkový kancelár Christian Kern minulý týždeň verejne vyzval na prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom vzhľadom na dianie v tejto krajine. Šéf slovenskej diplomacie dnes priznal, že návrh na prerušenie prístupových rokovaní s Úniou zaznieva počas neformálnych diskusií aj od iných členských štátov. Dodal, že ak nejaký štát splní jasne stanovené podmienky členstva v EÚ, mal by na neho mať právo.

Na otázku TASR, či existuje krok Turecka, ktorý by vyvolaj tvrdšiu reakciu Únie, Lajčák vyhlásil: "Jedna červená čiara, ktorá je jednoznačná, je zavedenie trestu smrti. To som presvedčený, že by EÚ zareagovala veľmi jednoznačne."

Kritické vyhlásenie šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej a ďalších predstaviteľov Únie naposledy zaznelo, keď turecké úrady zatkli viacero politikov z parlamentnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP). Tú turecká vláda obviňuje z toho, že podporuje separatistov zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Strana HDP oznámila, že pre zatýkanie bude bojkotovať zasadnutia parlamentu.

Zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorému predsedá Mogheriniová, má dnes na programe aj diskusiu o vzťahoch so šiestimi štátmi východného partnerstva. Patria do neho Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina. Budúci rok čaká Úniu summit so šesticou štátov.

Diplomatickí lídri sa budú venovať aj aktuálnemu dianiu v Líbyi, Iraku a Sýrii. Popoludní budú na spoločnom stretnutí s ministrami obrany hovoriť o globálnej stratégií EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.