V Miláne vyrovnali rekordy Buffon aj Nemci, testoval sa videosystém

Brankár Gianluigi Buffon (v červenom). Foto: TASR/AP

Miláno 16. novembra (TASR) - Utorňajší prípravný zápas na milánskom štadióne Giuseppeho Meazzu medzi futbalistami Talianska a Nemecka si na tribúnach pozrelo 48.600 divákov, gól ale nevideli. Boli však svedkami vyrovnaných rekordov. Domáci brankár Gianluigi Buffon vyrovnal 167. štartom európsky zápis v počte medzištátnych stretnutí, Nemci neinkasovali gól v šiestom súboji za sebou, čím napodobnili ich rekord z roku 1966.

Obaja tréneri Giampiero Ventura aj Joachim Löw dali šance mladým talentom. Majstri sveta nastúpili v základe so siedmimi zmenami oproti kvalifikačného súboju so San Marínom (8:0), debut zaznamenal Yannick Gerhardt. V prvom polčase nastúpil 38-ročný Buffon a dostal sa na jednu úroveň s jeho španielskym kolegom Ikerom Casillasom, resp. s bývalým stredopoliarom Lotyšska Vitalijsom Astafjevsom. Po prestávke ho nahradil 17-ročný Gianluigi Donnarumma.

V chladnom počasí domáci útočník Andrea Belotti trafil tyč, neujali sa ani príležitosti jeho spoluhráčov Cira Immobileho a Federica Bernardeschiho. Na nemeckej strane bol blízko gólu Ilkay Gündogan, ale ani on netrafil do čierneho. "Azzurri" sa s Nemcami stretli už tretíkrát v tomto roku, v marcovej príprave v Mníchove prehrali 1:4, vo štvrťfinále EURO podľahli súperovi až po rozstrele z 11 m.

"Musíme byť spokojní. Z taktického hľadiska to bol náročný zápas. Obe mužstvá hrali dobre. Pre našich mladých hráčov to bol skvelý test. Bojovali sme dobre, bol to dobrý zápas aj pre fanúšikov. Možno sme nehrali už tak dobre v druhom polčase, ale som spokojný. Mladí chlapci nemajú veľké medzinárodné skúsenosti, takže hrať takýto zápas im dodá na raste. Výsledok nebol dôležitý, skôr prístup týchto hráčov," citovala agentúra DPA Löwa.

Ventura urobil štyri zmeny v základnej zostave, ktorá nastúpila v kvalifikácii proti Lichtenštajnsku (4:0). "Výsledok musíme akceptovať. Odohrali sme dobrý zápas proti majstrom sveta. Gratulujem mužstvu, budúcnosť vyzerá svetlejšie ako sme očakávali. Je ešte čo vylepšovať, ale hráči sú na to pripravení. Sme dobrý tím a pracujeme na tom, aby sme sa stali výborným tímom," povedal po stretnutí Ventura.

Duel, ktorý sa hral za prítomnosti prezidenta FIFA Gianniho Infantina, mal ešte jedno špecifikum. Testoval sa videosystém VAR (Video Assistant Referee), ktorý bol v akcii aj pri dvoch kontroverznejších situáciách. Portugalskému rozhodcovi Arturovi Soaresovi Diasovi tak pomohol pri neodpískaní jedenástky po zákroku na Belottiho v 55. minúte, resp. pri neuznanom góle Kevina Vollanda pre tesný ofsajd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR