Wawrinka zdolal Čiliča, má šancu na semifinále. Murray víťazne

Stan Wawrinka Foto: TASR/AP

Londýn 16. novembra (TASR) - Londýn 17. novembra (TASR) - Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka si na prestížnom turnaji majstrov v Londýne pripísal na svoje konto premiérové víťazstvo. V stredajšom večernom zápase v londýnskej 02 aréne ako tretí najvyššie nasadený hráč zdolal turnajovú sedmičku Chorváta Marina Čiliča v dvoch tajbrejkoch 7:6 (3), 7:6 (3). Posledným súperom v skupine Johna McEnroea bude pre Wawrinku svetová jednotka Brit Andy Murray, Chorvát zabojuje o premiérový triumf na podujatí proti Japoncovi Keiovi Nišikorimu.

Švajčiar potvrdil priaznivú bilanciu s Čiličom, keď stredajšie víťazstvo bolo jedenáste z predchádzajúcich trinástich vzájomných súbojov, z toho siedme za sebou. O výsledku rozhodli dva vyrovnané sety, v každom z nich mal v skrátenej hre navrch Wawrinka. V prvom dejstve sa mohol do trháku dostať Čilič, ale za stavu 5:4 a 40:30 nevyužil setbal. Jeho súper vyrovnal a neskôr si vynútil tajbrejk. Tam ho podržalo podanie, keď minibrejk potvrdil esom, bodom priamo z podania a vedenie 5:2 si potom postrážil na zisk prvého setu.

Takmer rovnaký scenár sa opakoval aj v druhom dejstve. Úvod síce patril Chorvátovi, ktorý rýchlo dokázal zobrať súperovi podanie, ale netrvalo dlho a Wawrinka si ho vzal späť. V tých momentoch mu vychádzala hra od základnej čiary, keď Čiličovi tlačil loptičky do bekhendu. V piatej hre mal vysoký Balkánec dva brejkbaly, ale nevyužil ich a duel tak smeroval do ďalšieho tajbrejku. V ňom mal opäť pevnejšie nervy Wawrinka a napokon za 118 minút triumfoval.

"Som veľmi rád za toto víťazstvo. Spokojný som aj s výkonom, ktorý som predviedol, pomohol mi dobrý pohyb. Bolo to náročné, dva tajbrejky. Zápas mal dobrú úroveň a som rád, že som ho vyhral," vravel Wawrinka, ktorý si v ďalšom zápase zmeria sily s Murraym. Švajčiar bude chcieť napodobniť triumf nad svojím rivalom z minuloročného turnaja majstrov, keď Škóta zdolal 7:6 (4), 6:4. "Viem, že na postup musím vyhrať. Budem sa snažiť hrať svoj najlepší tenis a zdolať svetovú jednotku. S Andym sa poznáme, hrali sme spolu množstvo súbojov. Teším sa aj na atmosféru, fanúšikovia budú podporovať súpera a verím, že to vyburcuje aj mňa," dodal Švajčiar.

Čiliča po prehre mrzel nevyužitý setbal v prvom dejstve. "Škoda, že som ho nepremenil. V oboch tajbrejkoch som urobil niekoľko chýb, rozhodujúce údery som mal hrať lepšie. Kľúčové loptičky získal súper, ale pri troche šťastia mohli patriť mne," reagoval Chorvát.

Tuhý boj Murrayho

Britský tenista Andy Murray zvíťazil v stredu na prestížnom turnaji majstrov v Londýne po tuhom boji nad Japoncom Keiom Nišikorim. V dramatickom zápase v londýnskej O2 aréne zdolal prvý hráč sveta ázijského súpera za 3:21 hodiny v troch setoch 6:7 (9), 6:4 a 6:4. Je tak len krok od postupu do semifinále zo skupiny Johna McEnroea, v ktorej má na konte dve výhry.

V súboji dvoch víťazných hráčov z prvých stretnutí, keď Murray zdolal Čiliča, resp. Nišikori Wawrinku vždy v dvoch setoch, sa hral v prvom sete úplne vyrovnaný tenis. Obaja súperi si držali servis až do stavu 6:6, pričom diváci videli do stavu 6:5 pre Murrayho len tri brejkbaly Japonca, ktoré však domáci hráč odvrátil. Najvyššie nasadený tenista na kurte nepôsobil tak suverénne ako v pondelok proti Čiličovi. V dvanástej hre si prvý brejkbal, zároveň prvý setbal, vybojoval Murray, ale jeho súper ho dokázal odvrátiť, hru ukoristiť a išlo sa do tajbrejku. V ňom si prvý minibrejk hneď vzal Nišikori, súper mu ho odplatil rovnakou mincou. Vyrovnaný boj stále pokračoval, Japonec sa však dokázal dostať do vedenia 6:3. Murray však skrátenú hru nezabalil, odvrátil tri setbaly, išiel do vedenia 7:6 aj 9:8, no bol to jeho rival, ktorý premenil piaty setbal a tajbrejk ovládol 11:9. Prvý set trval 1:25 hodiny.

Brit Andy Murray (vpravo) a Japonec Kei Nišikori si podávajú ruky po zápase skupiny Johna McEnroa na Turnaji majstrov v Londýne 16. novembra 2016. Murray zvíťazil 6:7 (9), 6:4, 6:4. Foto: TASR/AP

Murray získal v úvodnej hre druhého setu podanie súpera, ktoré potvrdil na 2:0. V siedmom geme za stavu 4:3 pre Brita si Japonec vybojoval dva brejkbaly, druhý využil a vyrovnal na 4:4. Murray však v následnej hre na príjme zareagoval, opäť prerazil súperovi servis a podával na víťazstvo v druhom sete. Keď Nišikori nevyužil brejkbal, dostal sa Murray k dvom setbalom, nepremenil ich, odvrátil súperov brejkbal a využitím tretieho setbalu po 2 hodinách a 16 minútach súboja ovládol set 6:4.

Dlhšie výmeny a sústredenosť oboch hráčov spoliehajúcich sa na dobré forhendy pokračovali aj ďalej. Murray prerazil Nišikorimu podanie v treťom geme tretieho setu, keď Japonec viedol 30:0, ale na konci hry proti nemu bola dvakrát páska. Po tuhom boji a zhruba desaťminútovom geme Murray zisk brejku potvrdil - 3:1 a v následnej hre opäť vzal Nišikorimu podanie, keď mu súper brejk "daroval" dvojchybou. Favorit získané potvrdil na 5:1, no urputne bojujúci Japonec znížil na 3:5 aj 4:5. Murray napokon zápas doviedol do úspešného konca a účasť v semifinále mu s najväčšiu pravdepodobnosťou neunikne.

Dvadsaťdeväťročný Škót a o tri roky mladší Japonec nastúpili v ich desiatom vzájomnom súboji, v ktorom sa zrodilo ôsme víťazstvo Murrayho. Ten zvládol aj druhý zápas v pozícii svetovej jednotky, na ktorej po parížskom turnaji série Masters vystriedal Srba Novaka Djokoviča.

"Tvrdo som bojoval, Kei ma donútil veľa nabehať. Prvé podanie mi príliš nešlo. Zápas bol plný dlhých výmen, som rád, že som to zvládol. Bola tu skvelá kulisa, preto som do toho dával všetko. Už sme toho v tejto sezóne dosť nahrali, v stredu to bolo veľmi dlhé, ale verím, že si tu ešte zahrám tri zápasy," povedal Murray po najdlhšom zápase histórie turnaja majstrov v rozhovore priamo na kurte. Momentálne ťahá sériu 21 víťazných duelov.

Účasť medzi elitným kvartetom má doteraz istú len Djokovič, ktorý v skupine Ivana Lendla vyhral oba zápasy.