Slovenský hokejový útočník Marián Hossa na fotografii s Benom Huttonom. Foto: TASR/AP

New York 20. novembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Marián Hossa rozhodol víťazným gólom o triumfe Chicaga v nočnom zápase zámorskej NHL na ľade Vancouvru 4:3 po predĺžení. Pre tridsaťsedemročného krídelníka to bol už jedenásty presný zásah v prebiehajúcej sezóne, celkovo nazbieral v 18 dueloch 17 bodov. Hossa strelil druhý víťazný gól v priebehu dvoch dní, v noci na sobotu rozhodol aj o triumfe Blackhawks v Calgary.

Obranca Zdeno Chára prispel dvomi asistenciami k triumfu Bostonu na domácom ľade nad Winnipegom 4:1 a stal sa prvou hviezdou duelu. Los Angeles doviedol k víťazstvu 4:2 nad New Jersey brankár Peter Budaj, ktorý zaznamenal 21 zásahov a vychytal deviate víťazstvo v sezóne.

Chicago predviedlo vo Vancouveri veľký obrat, keď po dvoch tretinách prehrávalo 0:3. V záverečnej dvadsaťminútovke však vrhlo všetko do ofenzívy a vytvorilo na domácich obrovský tlak, o čom svedčí aj štatistika striel v tretej tretine (17:3). K obratu naštartoval hostí Artemi Panarin, krátko na to strelil svoj prvý gól v NHL Vincent Hinostroza a ten istý hráč pripravil necelých päť minút pred treťou sirénou gól na 3:3 pre ďalšieho nováčika Ryana Hartmana. "Bol to skvelý gól našich mladíkov. K obratu svojím výkonom veľmi pomohli. Máme v tíme víťazné typy, nikdy sa nevzdávame a toto bol toho jasný príklad," povedal Hossa pre nhl.com. Slovenský krídelník v poslednej minúte predĺženia dokonal obrat, keď perfektnou strelou švihom spoza hráča prekonal Jacoba Markströma. Bol to jeho 14. gól v kariére v predĺžení. Blackhawks mohli rozhodnúť už skôr, ale gól Jonathana Toewsa rozhodcovia pre ofsajd neuznali. Kým Hossa velebil nováčikov, oni zasa hľadali slová chvály na neho. "Vyhráva súboje, perfektne korčuľuje a je veľmi súťaživý. Pre nás mladých hráčov je skvelé ho sledovať, veľa sa od neho učíme," povedal Hartman. "Dve tretiny neboli dobré, ale potom sme sa rozbehli. Hossa spravil to, čo robí v celej sezóne. Strieľa dôležité góly. Bol to skvelý obrat," povedal zámorským médiám tréner Chicaga Joel Quenneville.

Tridsaťsedemročný Hossa prežíva fantastické obdobie vo svojej kariére, keď v posledných 12 dueloch zaznamenal 10 gólov. S jedenástimi zásahmi sa delí o tretie miesto medzi najlepšími strelcami celej NHL, na konte má aj tri víťazné góly. Na hranicu 30 gólov sa v kariére dostal celkovo osemkrát, ale v drese Chicaga sa mu to podarilo len v sezóne 2013-14. Teraz je na najlepšej ceste túto métu znovu dosiahnuť. K víťazstvu prispel aj druhý slovenský útočník Richard Pánik, ktorý síce nebodoval, ale pred vyrovnávajúcim gólom perfektne odstavil telom Larsa Edlera, čím vytvoril priestor pre kombináciu Hinostrozu s Hartmannom. Pánik si pripísal dva plusové body. Chicago vyhralo zápas z trojgólového manka prvýkrát od 24. novembra 1995, keď sa mu to podarilo proti Anaheimu.

Boston dovolil Winnipegu vyslať len 12 striel na bránku a zaslúžene vyhral 4:1. Dvomi asistenciami pomohol k úspechu Bruins kapitán Zdeno Chára a stal sa prvou hviezdou duelu. Slovenský obranca prihral na gól Brada Marchanda a potom sa podieľal na úspešnej akcii so zakončením Patricea Bergerona v presilovke o dvoch hráčov. Chára zaznamenal štvrtú a piatu asistenciu v sezóne, celkovo má bilanciu 1+5 v osemnástich zápasoch. Slovenský obor strávil na ľade viac ako 22 minút, zaznamenal plusový bod a mal jednu strelu. "Perfektne sme bránili a súpera sme takmer k ničomu nepustili. Príkladný výkon," povedal pre nhl.com brankár Tuukka Rask, ktorému na víťazstvo stačilo len 11 zásahov. Takto málo striel letelo na bránku Bruins naposledy 24. novembra 2001 v zápase s Torontom. V Bostone zaznamenali naposledy len 12 striel hráči Minnesoty North Stars 12. januára 1981. V drese Winnipegu odohral viac ako 15 minút slovenský útočník Marko Daňo, ale prvýkrát po troch zápasoch nebodoval. Boston potrebuje ešte jeden presný zásah, aby strelil 20.000 gólov v NHL, čo sa zatiaľ podarilo len Montrealu Canadiens.

Peter Budaj doviedol Los Angeles k ďalšiemu víťazstvu. Kings zdolali New Jersey 4:2, keď slovenský brankár zaznamenal 21 úspešných zásahov a vychytal svoj deviaty triumf v sezóne. Blysol sa tak pred brankárskou legendou Rogiem Vachonom, ktorého si Kings pred zápasom uctili za jeho nedávny vstup do Siene slávy NHL. Budaj síce inkasoval už v 4. minúte, ale potom zatiahol roletu a až v závere ho prekonal Nick Lappin. Kings, stále bez Mariána Gáboríka a opäť aj bez Anžeho Kopitara, po sérii štyroch prehier vyhrali druhý zápas za sebou. Víťazný gól dal Jeff Carter, ktorý skóroval aj v predchádzajúcom zápase proti Edmontonu. "Je líder nášho tímu. Vždy keď je na ľade, tak sa niečo deje," pochválil Cartera tréner "kráľov" Darryl Sutter.

Prvým hetrikom v kariére pomohol Edmontonu k víťazstvu v Dallase 5:2 kapitán Connor McDavid a ukončil strelecké trápenie. Hviezdny útočník predtým neskóroval v desiatich zápasoch za sebou. "Boli to tri šťastné góly. Je zvláštne, že z veľkých šancí som nedal góly a dnes mi tam padlo všetko. Každopádne som rád, že som ukončil trápenie," povedala draftová jednotka z roku 2015 pre nhl.com. Pri prvom McDavidovom zásahu si jeho prihrávku zrazil hokejkou do vlastnej bránky John Klingberg, ďalšie dva zásahy dal po dorážkach. Edmonton tak ukončil sériu piatich prehier v rade. Plusový bod si za necelých 20 minút na ľade pripísal v drese víťazného tímu slovenský obranca Andrej Sekera. Jeden z dvoch gólov Stars strelil Patrick Eaves a skóroval v piatom zápase v sérii. Podarilo sa mu to prvýkrát v kariére.

Tampa Bay vyhrala vo Philadelphii 3:0 a zaznamenala štvrtý triumf za sebou. Druhý shutout v rade vychytal Andrej Vasilevskij, keď zaznamenal 32 zákrokov. Ruský brankár v pondelok vynuloval strelcov New Yorku Islanders, gól neinkasoval 151 minút a 36 sekúnd. Flyers vyšli strelecky naprázdno prvýkrát v sezóne.

Buffalo zdolalo Pittsburgh 2:1 po nájazdoch, v ktorých rozhodol Cal O'Reilly. Sabres tak zastavili sériu šiestich prehier. Hrdinom duelu bol brankár Anders Nilsson, ktorý chytil 46 striel Penguins. Prekonal ho len kapitán "tučniakov" Sidney Crosby, ktorý strelil svoj 350. gól v NHL. Bol to jeho 12. zásah v sezóne, čím na čele strelcov NHL vyrovnal Patrika Laineho. Jediný gól Sabres v riadnom čase strelil William Carrier, pre ktorého to bol premiérový zásah v profilige. Buffalo vyhralo nad Pittsburghom prvýkrát od 23. apríla 2013. Klub pred zápasom ocenil dlhoročného čiarového rozhodcu Grega Devorského, ktorý sa predstavil v 1500. zápase v NHL.

V kanadskom derby vyhral Montreal nad Torontom 2:1 a zdolal svojho rivala v dvanástom zápase za sebou. Maple Leafs naposledy zdolali Canadiens 18. januára 2014. Výborný duel po dvojzápasovej pauze spôsobenej chorobou zaznamenal Alexander Radulov, ktorý nazbieral dve asistencie. Carey Price chytil 31 striel hostí a stal sa prvým brankárom v klubovej histórii od sezóny 1972-73, ktorý neprehral v riadnom čase prvých 12 zápasov od začiatku sezóny. Naposledy sa to podarilo Kenovi Drydenovi. Slovenský obranca Martin Marinčin sa v druhom zápase za sebou nedostal do zostavy.

Florida vyhrala v Ottawe 4:1. Skóre otvoril už v 25. sekunde 44-ročný veterán Jaromír Jágr a ukončil 13-zápasové čakanie na gól. K tomu pridal dve asistencie a stal sa druhou hviezdou zápasu. V aktuálnej sezóne sa mu veľmi nedarí, keď v 18 zápasoch nazbieral len 9 bodov (2+7). "Nerozmýšľam nad budúcnosťou, žijem zo dňa na deň. Čím ste starší, tým je to ťažšie. Veľa v tréningu pracujem, ale výsledky zatiaľ nevidno. Samozrejme, že je veľa pochybovačov, ale treba si zapchať uši a veriť si," povedal Jágr pre nhl.com. Honor prvej hviezdy duelu dostal brankár Roberto Luongo, ktorý zaznamenal 39 zásahov. Obranca "panterov" Keith Yandle nastúpil na 569. zápas za sebou, čo je druhá najdlhšia séria v NHL. Lídrom je Andrew Cogliano z Anaheimu Ducks (722).

O víťazstve Arizony nad San Jose 3:2 rozhodol v predĺžení český útočník Martin Hanzal. Coyotes tak ukončili sériu štyroch prehier. Darí sa hokejistom St. Louis, ktorí zdolali Nashville 3:1 a vyhrali tretí duel za sebou. Kanonier Predators James Neal ukončil sériu šiestich zápasov so streleným gólom. Colorado otočilo v poslednej tretine duel v Minnesote z 0:2 na 3:2. Brankár Devan Dubnyk držal dve tretiny čisté konto, ale napokon sa jeho séria bez inkasovaného gólu skončila na čísle 156:06.

sumáre:

PHILADELPHIA FLYERS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 15. Johnson (Killorn, Filppula), 28. Palát (Namestnikov), 45. Drouin (Palát). Brankári: Mason - Vasilevskij, strely na bránku: 32:18, 19.732 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NEW JERSEY DEVILS 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Góly: 25. Martinez (Dowd, Setoguchi), 39. Pearson, 41. Carter (Toffoli, Doughty), 60. Muzzin (King) - 4. Moore (Boucher, Smith-Pelly), 58. Lappin (Parenteau, Bennett). Brankári: BUDAJ - Schneider, strely na bránku: 28:23, 18.230 divákov.

BOSTON BRUINS - WINNIPEG JETS 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Góly: 23. Beleskey (Morrow, Moore), 32. Marchand (CHÁRA), 37. Bergeron (Krejčí, CHÁRA), 42. Schaller (Krug, Czarnik) - 58. Lowry (Laine, Enström). Brankári: Rask - Hutchinson, strely na bránku: 38:12, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - PITTSBURGH PENGUINS 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 9. Carrier (Fedun), rozh. náj. C. O'Reilly - 46. Crosby (Kunitz, Malkin). Brankári: Nilsson - Fleury, strely na bránku: 33:47, 18.817 divákov.

MONTREAL CANADIENS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 16. Byron (Weber, Radulov), 21. Galchenyuk (Radulov, Weber) - 29. Nylander (Komarov, Matthews). Brankári: Price - Andersen, strely na bránku: 29:32, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - FLORIDA PANTHERS 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Góly: 45. Pageau (Turris, Dzingel) - 1. Jágr (Barkov, Yandle), 12. Jokinen (Barkov, Jágr), 36. Marchessault (Demers, Trocheck), 50. MacKenzie (Jágr). Brankári: Anderson - Luongo, strely na bránku: 40:23, 14.132 divákov.

DALLAS STARS - EDMONTON OILERS 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
Góly: 36. Eaves, 37. Jamie Benn (Klingberg, Spezza) - 3. McDavid, 12. Pitlick (Caggiula, Hendricks), 26. Klefbom (Slepyšev, Draisaitl), 27. McDavid (Puljujärvi, Benning), 47. McDavid (Puljujärvi, Slepyšev). Brankári: Lehtonen (27. Niemi) - Talbot, strely na bránku: 33:29, 18.352 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NASHVILLE PREDATORS 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 24. Perron (Bouwmeester, Schwartz), 48. Brodziak (Upshall), 52. Tarasenko (Fabbri) - 29. Ribeiro (Smith, Subban). Brankári: Allen - Rinne, strely na bránku: 34:31, 18.922 divákov.

MINNESOTA WILD - COLORADO AVALANCHE 2:3 (1:0, 1:0, 0:3)
Góly: 9. Coyle (Spurgeon, Suter), 27. Graovac (Brodin, Dumba) - 44. Rantanen (MacKinnon, Barrie), 47. Söderberg (Iginla, Rantanen), 50. MacKinnon (Beauchemin, Johnson). Brankári: Dubnyk - Pickard, strely na bránku: 43:34, 19.238 divákov.

ARIZONA COYOTES - SAN JOSE SHARKS 3:2 pp (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Góly: 2. Rieder (Martinook), 28. Domi (Hanzal, DeAngelo), 62. Hanzal (Goligoski, Vrbata) - 41. Pavelski (Braun, Vlasic), 51. Wingels (Nieto, Schlemko). Brankári: Smith - Jones, strely na bránku: 26:45, 13.148 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - CHICAGO BLACKHAWKS 3:4 pp (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)
Góly: 14. Eriksson (Baertschi, Hutton), 38. Horvat (Burrows), 39. Sutter (H. Sedin, D. Sedin) - 43. Panarin (Kane, Campbell), 45. Hinostroza (Kempný), 56. Hartman (Hinostroza), 65. HOSSA (Keith, Hinostroza). Brankári: Markström - Darling, strely na bránku: 27:32, 18.865 divákov.