Na snímke vpravo slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára. Foto: TASR/AP

Boston 23. novembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára nedohral zápas NHL, v ktorom jeho Boston podľahol v noci na stredu na domácom ľade St. Louis 2:4. Kapitán Bruins utrpel na začiatku druhej tretiny bližšie nešpecifikované zranenie, po ktorom zamieril do šatne a už sa na ľad nevrátil.

Podľa zámorských médií Chára pravdepodobne doplatil na tvrdý bodyček v rohu klziska, ktorý mu uštedril pri prvom striedaní v druhej dvadsaťminútovke Jaden Schwartz. Bruins v tom čase viedli 1:0, zranenie lídra však malo na ich hru tvrdý dopad. Obrana "medveďov" skolabovala, domáci inkasovali v prostrednej časti tri góly a napokon prehrali v TD Garden 2:4. Tréner Bostonu Claude Julien neprezradil po zápase detaily ohľadne Chárovho zranenia. Slovenský bek stihol odohrať deväť minút s jedným streleckým pokusom a troma bodyčekmi.

"V prvej tretine nám to príliš nešlo, druhá bola podľa mňa najlepšia tretina, akú sme na klziskách súperov odohrali. V tretej sme potrebovali, aby nás podržal brankár a presne to spravil," povedal tréner Blues Ken Hitchcock.

Kouč domácich videl za prehrou absenciu slovenského lídra obrany. "V druhej tretine sme hrali iba s piatimi obrancami a oni nás zatlačili. To nás stálo pár gólov," podotkol tréner Bruins Claude Julien, ktorý sa nechcel bližšie vyjadriť k Chárovmu zraneniu. "Nie, zatiaľ nemám nič nové," dodal pre oficiálnu webstránku klubu.

Absenciu kapitána pociťovali aj spoluhráči z Bostonu. "Hrajú tak, že sa snažia čo najviac držať puk a z toho vznikajú problémy, špeciálne, keď nemáte takého chlapíka ako je 'Zee', aby vám pomohol to prekonať. Je to náš kapitán, líder, hrá v každej situácii, takže keď odíde, je to cítiť," povedal jeho spoluhráč z obrany Torey Krug. "Hrá v každej situácii, takže, keď išiel dole, nemohol sa cítiť príliš dobre," dodal.

Útočník David Backes dúfa, že sa Chára čo najskôr vráti do zostavy. "Je to veľmi dôležité, dúfam, že to nebude trvať dlho. Ak áno, musia sa ho pokúsiť zastúpiť iní hráči. Je to úžasný hráč, no zranenia budú a my sa musíme naučiť zastúpiť ho," povedal.

"Medveďov" môže tešiť aspoň prekonanie méty 20.000 gólov v histórii klubu. Bostonu sa to podarilo iba ako druhému tímu NHL, pred ním to dokázal len Montreal Canadiens.

V ďalšom dueli Toronto prehralo doma s Carolinou 1:2. Slovenský obranca v službách Maple Leafs Martin Marinčin sledoval zápas z tribúny ako zdravý náhradník. Rozhodnutie priniesol gól v oslabení v 35. minúte. Elias Lindholm zblokoval prihrávku Tylera Bozaka a rýchlo prihral Stalbergovi, ktorý v nájazde prekonal brankára Frederika Andersena. Carolina tak natiahla víťaznú sériu na päť zápasov. "Myslím si, že dnes rozhodli špeciálne tímy. Naši chlapci predviedli veľmi dobrú robotu, Lindholm spravil veľký blok a Stalberg ukázal svoju rýchlosť," povedal brankár "hurikánov" Cam Ward, ktorý chytil 25 striel.

Hráči New Yorku Islanders v bránke s Nemcom Thomasom Greissom zvíťazili na ľade Anaheimu 3:2 po samostatných nájazdoch. V maratónskom rozstrele rozhodla o víťazovi až 14. séria, na strane Ducks neuspel Kevin Bieksa, kým obranca hostí Nick Leddy svoj nájazd premenil. "Bolo to dlhé. Jednoducho už dúfate, že niekto strelí gól. Ale nie je to príliš únavné. Sústredíte sa na toho chalana, vymyslíte, čo budete robiť a staráte sa len o to," povedal Greiss, ktorý zmaril 39 striel súpera. Slovákovi Jaroslavovi Halákovi doprial tréner "ostrovanov" Jack Capuano oddych, na striedačke bol ako náhradník pripravený Jean-Francois Berube.

Aj v zápase Philadelphie na ľade Anaheimu rozhodoval brankár. Ten hosťujúci Steve Mason chytil 38 striel a svojich spoluhráčov priviedol k triumfu 3:1. "Od začiatku do konca chytal veľmi dobre. Výborne čítal hru a vďaka tomu vždy našiel puk. Oni odviedli v útoku skvelú prácu, mali výborný pohyb a nebáli sa vystreliť. Takže náš brankár nás podržal," povedal tréner Flyers Dave Hakstol.

V kanadskom súboji zdolala Ottawa domáci Montreal 4:3. Pod triumf sa podpísali najmä trojbodový Mike Hoffman a Mark Stone (obaja 1+2). "Keď sme to potrebovali, skórovali sme. V poslednej dobe sa nám nedarilo, takže je pekné vidieť, že naši lídri dokážu bodovať," povedal obranca Erik Karlsson, ktorý zaznamenal svoj 400. bod v profilige.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - ST. LOUIS BLUES 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Góly: 8. Backes (Krug, Krejčí), 29. Moore (Nash) - 24. Lehterä (Parayko, Tarasenko), 34. Bortuzzo (Berglund, Parayko), 37. Šťastný (Schwartz, Jakupov), 59. Lehterä (Perron, Berglund). Brankári: Rask - Allen, strely na bránku: 41:28, 17.565 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - CAROLINA HURRICANES 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 6. Gardiner (Carrick, Kadri) - 18. Skinner (Ryan, Stempniak), 35. Stalberg (Lindholm). Brankári: Andersen - Ward, strely na bránku: 26:29, 18.893 divákov.

FLORIDA PANTHERS - PHILADELPHIA FLYERS 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 59. R. Smith (Marchessault, Yandle) - 12. Simmonds, 34. Weiss (Konecny, Schenn), 48. Cousins (Simmonds, Schenn). Brankári: Luongo - Mason, strely na bránku: 39:28, 15.515 divákov.

MONTREAL CANADIENS - OTTAWA SENATORS 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)
Góly: 21. Weber (Markov), 28. Radulov (Galchenyuk, Markov), 43. Galchenyuk (Markov, Weber) - 26. Hoffman (Stone, Karlsson), 36. Brassard (Hoffman, Stone), 44. Stone (Hoffman, Brassard), 56. Karlsson (Z. Smith). Brankári: Price - Anderson, strely na bránku: 39:23, 21.288 divákov.

ANAHEIM DUCKS - NEW YORK ISLANDERS 2:3 pp a sn (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 2. Fowler (Getzlaf), 50. Rakell (Perry, Fowler) - 12. Pelech (De Haan, Bailey), 17. Bailey (Tavares, Leddy), rozh. nájazd Leddy. Brankári: Bernier - Greiss, strely na bránku: 41:35, 15.161 divákov.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 9:04 0 0 0 0 1 0
______________________________
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/