LIGA MAJSTROV: Barcelona vyrovnala rekord, Turan:Sme najlepší na svete

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Barcelona 7. decembra (TASR) - Futbalisti FC Barcelona zakončili skupinovú fázu tohtosezónnej edície Ligy majstrov vyrovnaním rekordného počtu strelených gólov. V záverečnom dueli zdolali Borussiu Mönchengladbach 4:0, čím zaokrúhlili číslo presných zásahov na dvadsať. Polovicu z nich zaznamenal Lionel Messi.

Účastníci C-skupiny mali už pred duelmi 6. kola podelené všetky štyri priečky. Katalánsky veľkoklub poslal proti Borussii v 16. minúte do vedenia po efektnej narážačke Messi, na začiatku druhého polčasu podčiarkol domácu prevahu hetrikom Arda Turan. Dvadsať gólov v skupine už "Barca" zaznamenala v sezóne 2011/2012, o dva roky neskôr sa to podarilo Realu Madrid. Prvý klub, ktorý pokoril túto métu, bol ešte v ročníku 1998/99 Manchester United. Blízko k rovnakému zápisu je Borussia Dortmund, ktorej stačí v stredajšom súboji proti Realu jediný presný zásah.

Tréner Barcelony Luis Enrique zhodnotil utorňajšie stretnutie len veľmi stručne. "Mužstvo zápas zvládlo. Hráči hrali v tempe, boli precízni. K výsledku im môžem pogratulovať," uviedol Enrique. Jeho zverenci na trávniku dominovali, súpera prevýšili vo väčšine herných aspektov a v druhom polčase potvrdili jasný triumf trojgólovým zápisom Ardu Turana. Messi mohol v 73. minúte pridať aj piaty gól Barcelony, čím by sa v počte presných zásahov v jednej sezóne skupinovej fázy LM vyrovnal rekordérovi Cristianovi Ronaldovi, Argentínčanov umiestnený pokus hlavou však skvelým zákrokom zneškodnil Yann Sommer. Ronaldo nastrieľal v minulom ročníku v základnej skupine LM 11 gólov, Messi ich dal v tejto sezóne desať.

Ocenenie pre najlepšieho hráča stretnutia dostal hetrikový hrdina Arda Turan. Po stretnutí podľa oficiálneho webu uefa.com vyhlásil: "My sme Barca, sme najlepší tím na svete, vždy sa snažíme o čo najlepší výkon. V uplynulých týždňoch sme síce nedosahovali len dobré výsledky, ale snažili sme sa to zlomiť. Sme skutočne radi, že sa situácia otočila v náš prospech."

Spoločne s Barcelonou si z C-skupiny zaistil postup aj Manchester City. Tretiu priečku zaručujúcu účasť v Európskej ligy si vybojoval Mönchengladbach, Celtic Glasgow skončil posledný.